menu Home
NewsroomWiadomości

„Doradca inwestycyjny” żył z pieniędzy klientów, zamiast je inwestować. Przehulał 3 miliony dolarów

JL | 04/16/2024

Mężczyzna z Florydy przywłaszczył sobie ponad 3 miliony dolarów swoich klientów, którzy powierzyli mu środki z nadzieją na ich pomnożenie. Zamiast zarządzać ich portfelami inwestycyjnymi 60-latek wydatkował pieniądze bezpośrednio na swoje własne potrzeby, finansując w ten sposób wystawne życie. Część jego operacji finansowych miała znamiona schematu Ponziego.

60-letni Joseph Michael Todd został aresztowany 9 kwietnia przez U.S. Marshals Service w powiecie Bay na podstawie nakazu aresztowania.

Już w zeszłym roku Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła w Middle District of Florida skarge przeciwko Toddowi, szczegółowo opisując jego oszustwo inwestycyjne.

Zgodnie ze skargą SEC – Todd działał w ramach swoich spółek Todd Financial Services i TFS Insurance Services LLC jako pośrednik finansowy i zarządzający portfelami inwestycyjnymi klientów. A przynajmniej tak twierdził.

W rzeczywistości 60-latek nie zamieniał gotówki swoich klientów na aktywa, zamiast tego finansując wyłudzonymi de facto środkami swoje wystawne życie. Wydawał m.in. na drogie nieruchomości, pływanie szybkimi łodziami, polowania, kasyna i „rozrywkę dla dorosłych”.

SEC sporządził nawet „listę zakupów” Todda. Od kwietnia 2019 roku 60-latek wydawał wyłudzone fundusze na następujące rzeczy:

 • Ponad 450 000 dolarów na łodzie
 • Ponad 230 000 USD w luksusowym condo w Mexico Beach na Florydzie
 • Ponad 65 600 dolarów na polowania i sprzęt myśliwski
 • Ponad 275 000 dolarów na traktory i sprzęt rolniczy
 • Ponad 11 000 dolarów w kasynach i lokalach rozrywkowych dla dorosłych.
 • Todd wypisał również czeki na kwotę 568 000 USD

Wystawne życie Todda samo w sobie było reklamą i wabikiem jego klientów, którzy mieli nadzieję na pomnożenie wraz z nim swoich środków – aby móc żyć tak, jak on.

Według SEC – relacja Todda z jednym z klientów miała znamiona schematu Ponziego. Todd regularnie przelewał na jego konto pewną kwotę pieniędzy, wykorzystując zarówno środki tego konkretnego klienta, jak i innych ofiar. W ten sposób 60-latek uwiarygadniał swoją działalność udając, że wypłaca odsetki lub zysk z zainwestowanego kapitału.

SEC domaga od wymiaru sprawiedliwości wymuszenia na Toddzie opłacenia kar cywilnych oraz zwrotu wszystkich zagrabionych pieniędzy swoim ofiarom. Chce także, aby 60-latek dożywotnie nie mógł „uczestniczyć w emisji, zakupie, oferowaniu lub sprzedaży jakichkolwiek papierów wartościowych”.

Red. JŁ

Written by JL

 • play_circle_filled

  Słoneczne Radio – Live
  Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play