menu Home
NewsroomPolonijne Biznesy

Jak oszczędzać na emeryturę w zależności od Twojego wieku?

MS | 06/10/2022

Każdy z nas jest wyjątkowy, a nasz plan finansowy powinien być dostosowany do naszej indywidualnej sytuacji i naszych celów. Niezależnie od tego istnieją pewne ogólne zasady oszczędzania na emeryturę w zależności od naszego wieku, dzięki którym możemy zapewnić sobie pewną i bezpieczną przyszłość finansową. Jedno jest pewne, im szybciej zaczniemy, tym lepiej dla nas! Oto kilka ogólnych informacji i ważnych spraw do rozważenia dla każdej grupy wiekowej.

Pokolenie Z (urodzeni w latach 1997- 2012)

 • Konta Roth IRA. Jeżeli tylko zaczniemy pracować i wykazywać dochód, warto rozważyć składki na Roth IRA. Składki te nie mogą przekroczyć naszego dochodu z pracy, a maksymalna kwota, którą można wnieść na rok 2021, wynosi $6000. Główną zaletą kont Roth jest to, że kumulują one oszczędności wolne od podatku, które są dostępne bez żadnych podatków i kar podatkowych. Dotyczy to naszych wkładów, natomiast naliczone zyski nie mogą zostać wypłacone przed ukończeniem 59-1/2 roku życia bez 10% kary. Generalnie oznacza to, że mamy bardzo elastyczny dostęp do naszych funduszy, które możemy wykorzystywać w razie potrzeby.
 • Stałe ubezpieczenie na życie. Inną opcją przygotowywania się na emeryturę w młodym wieku jest wykupienie stałego ubezpieczenia na życie, które nie tylko zabezpiecza nas na wypadek śmierci, ale zapewnia również odkładanie funduszy pieniężnych, które można wykorzystać na emeryturze. Często koszt ubezpieczenia jest bardzo niski dla zdrowych i młodych ludzi, dlatego warto z nich skorzystać jak najszybciej.

Pokolenie Y – tzw. Millennials (urodzeni w latach 1981-1996)

 • Plany emerytalne sponsorowane przez pracodawców. Kontynuując swoją karierę, nasi pracodawcy bardzo często oferują plany 401(k) i dopłacają do naszych kont emerytalnych. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, zawsze warto z niej skorzystać.
 • Tradycyjne konta IRA, Roth IRA, stałe ubezpieczenia na życie, portfele inwestycyjne. Jest to też idealny moment, aby zacząć regularnie odkładać i planować swoją emeryturę. Najbardziej popularną opcją są tradycyjne konta IRA, które gromadzą oszczędności przed opodatkowaniem a odłożone kwoty możemy odliczyć od naszego dochodu w danym roku podatkowym. Gdy osiągniemy maksimum oszczędności emerytalnych ($6000 na rok 2021), możemy zacząć inwestować też w akcje i obligacje, tworząc swój pierwszy portfel inwestycyjny.

Pokolenie X (urodzeni w latach 1965 – 1980)

 • Oszczędzaj, inwestuj i jeszcze raz oszczędzaj! Osoby po czterdziestce i po pięćdziesiątce powinny zmaksymalizować swoje oszczędności emerytalne i wykorzystywać wszystkie wcześniej omawiane narzędzia. Po osiągnięciu wieku 50 lat możemy więcej wpłacać na nasze konta IRA i Roth IRA – $7000 na rok 2021. Jest to okres, kiedy często zarabiamy najwięcej w swojej karierze, warto więc optymalnie wykorzystać wszelkie nadwyżki dochodu i efektywnie zainwestować je w nasze fundusze emerytalne.

Baby Boomers (Urodzeni w latach 1955 – 1964)

Kończąc 55 lat, jest to najlepszy czas, aby poważnie zastanowić się, jak chcemy, żeby wyglądała nasza emerytura i ile tym samym będziemy potrzebować pieniędzy, aby zrealizować nasze plany. Na przykład ktoś, kto chce dużo podróżować, będzie potrzebował dużo więcej oszczędności niż osoba, która planuje pozostać blisko domu. Planowanie emerytury jest niezbędne, ponieważ nieprzemyślane korzystanie z funduszy emerytalnych, może je bardzo szybko wyczerpać.

 • Świadczenia Social Security. Warto też przeanalizować wysokość naszego Social Security w najwcześniejszym momencie, w którym możemy złożyć wniosek (62 lata), w pełnym wieku emerytalnym (około 66 lub 67 lat w zależności od roku urodzenia) czy też w późniejszym wieku, po skończeniu 70 lat. W oparciu o te informacje możemy podjąć decyzję, kiedy przejść na emeryturę, aby zapewnić sobie maksymalny dochód.
 • Pamiętaj o podatkach na emeryturze. Pamiętajmy, że większość oszczędności emerytalnych z tradycyjnych kont, takich jak IRA czy 401k, będzie podlegać opodatkowaniu w momencie wybierania pieniędzy. W zależności od naszego dochodu i progu podatkowego nasze oszczędności mogą w rzeczywistości być od 22% do 37% mniejsze po zapłaceniu podatku dochodowego. Na przykład, posiadając $500,000 zaoszczędzonych na emeryturę, w rzeczywistości możemy mieć tylko $390,000, jeśli znajdziemy się w 22% przedziale podatkowym

Warto zawsze współpracować z doświadczonym i wykwalifikowanym doradcą finansowym, który pomoże nam w zaplanowaniu naszej emerytury na każdym etapie naszego życia i uwzględni jej wszystkie aspekty. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące Waszej emerytury lub potrzebujecie pomocy w jej zaplanowaniu, prosimy o kontakt z naszym biurem: 813-999-2466

Jeżeli chcecie Państwo uzyskać więcej informacji lub potrzebujecie pomocy w zaplanowaniu Waszej emerytury zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 12 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
813-999-2466
www.ZaplanujFinanse.com

 

Written by MS

 • play_circle_filled

  Słoneczne Radio – Live
  Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play