menu Home
Newsroom

Niestabilność rynków finansowych – co dalej?

MS | 08/11/2022

Trudne czasy stwarzają też możliwości! Jak wszyscy wiemy, towarzyszą nam ciężkie i niepewne czasy na arenie finansowej i gospodarczej. Rynki charakteryzują się dużymi wahaniami i spadkami, mamy do czynienia z rekordową inflacją oraz problemami z łańcuchem dostaw. Dodatkowo Rezerwa Federalna w walce z inflację co chwile podwyższa stopy procentowe, co z kolei ma bezpośredni wpływ na rynek nieruchomości. I chociaż istnieje wiele pesymistycznych prognoz dotyczących recesji, proszę pamiętać, że takie trudne momenty stwarzają też złote możliwości, które mogą bardzo korzystnie wpłynąć na nasz plan emerytalny.

 O korzystnych możliwościach inwestycyjnych rozmawiam z Dariuszem Godlewskim, doświadczonym doradcą finansowym i właścicielem renomowanej firmy Financial Wealth Alliance.   

 -Zacznijmy może od analizy obecnej sytuacji.

DARIUSZ GODLEWSKI:  Mamy za sobą pierwszą połowę roku, która należała do jednych z trudniejszych okresów dla inwestorów, gdyż towarzyszyły nam spadki zarówno akcji, jak i obligacji. Co więcej, rynki charakteryzują się dużymi wahaniami i zbliżają się do piątego najbardziej niestabilnego roku w ciągu ostatnich 30 lat. Inflacja daje o sobie znać we wszystkich dziedzinach życia, ceny paliwa, produktów i usług rosną nam w oczach, co ma niewątpliwie wpływ na rosnące koszty życia. Nasza siła nabywcza się zmniejsza,  ​​musimy więc wydawać więcej, aby utrzymać ten sam styl życia lub możemy kupić mniej za te same pieniądze. Dodatkowo Rezerwa Federalna próbując ograniczyć inflację niedawno ponownie podwyższyła stopy procentowe. Wszystko to sprawia, że niektórzy zaczynają reagować zbyt emocjonalnie i wycofują wszystko z rynku, albo wpadają w paraliż i nic nie robią. Najważniejsze jest, aby w danej sytuacji uzbroić się w cierpliwość i nie reagować zbyt pochopnie. Nie zapominajmy, że zmienność i wahania nie są problemem na rynkach – to cecha rynków.

-Co więc najlepiej robić?

D.G: Najważniejsze to zachować spokój. Ważne jest, aby nasze portfolio zarządzane było aktywnie, z możliwością nanoszenia zmian, w zależności od warunków rynkowych. Tradycyjne strategie BUY and HOLD nie sprawdzają się przy dużych wahaniach i mogą przysporzyć nam ogromne straty zwłaszcza, gdy jesteśmy w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Przed nami prawdopodobnie kolejne niestabilne i niepewne miesiące, nasze inwestycje powinny więc być na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane. Tylko dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Pamiętajmy też, że istnieją strategie, które mogą pomóc przetrwać ten niepewny okres, eliminując lub w znacznym stopniu minimalizując straty rynkowe.

O jakich strategiach konkretnie tu mowa?

D.G: Jednym z narzędzi, które warto teraz rozważyć są annuities. Tak jak przed chwilą wspomniałem Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, co jest akurat dobrą informacją w przypadku niektórych inwestycji i właśnie to stwarza nowe możliwości na potencjalny większy wzrost naszych oszczędności emerytalnych. Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie bardzo atrakcyjne oprocentowania, nie mówiąc już o dodatkowych korzyściach, jak jednorazowe bonusy czy możliwość pokrycia kosztów opieki długoterminowej w przyszłości.

-Wyjaśnijmy bardziej szczegółowo, jak działają annuities.

D.G: Po pierwsze pamiętajmy, że annuities nie są inwestycjami, tylko kontraktami pomiędzy klientem i firmą ubezpieczeniową. Istnieje wiele różnych rodzajów annuities, ale fixed i fixed indexed annuities cieszą się zdecydowanie największą popularnością, gdyż nie podlegają ryzyku rynkowemu, ale jednoczenie czerpią korzyści z zysków giełdowych. Naliczają one odsetki w oparciu o indeksy rynkowe, ale proszę pamiętać, nie są one bezpośrednio inwestowane na giełdzie, co w obliczu niestabilnego rynku, stanowi ogromną korzysć. Dodatkowo annuities mogą oferować gwarantowany strumień dochodów, eliminując tym samym część niepewności związanej z przejściem na emeryturę i długowiecznością. Żyjemy coraz dłużej i tym samym musimy zapewnić sobie dochód  na 20-30 lat, co może być przerażające, ale dzięki annuities, jesteśmy w stanie zaadresować ten problem. Oprócz annuities istnieje wiele innych strategii i produktów, które są odporne na wahania rynkowe lub nawet wykorzystują obecną niestabilność. Przykładem są tzw. Structured Notes, które też oferują korzystne oprocentowanie i stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych obligacji. Aby zasięgnąć więcej informacji na ich temat, prosimy o kontakt z naszym biurem.

-Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę , aby ochronić nasze oszczędności?

D.G: Jest to idealny czas na ponowną ocenę swoich pozycji, jeżeli nawet korzystamy już z profesjonalnej pomocy, warto zasięgnąć drugiej opinii (tak jak w przypadku lekarzy) i upewnić się, że maksymalnie chronimy nasze oszczędności i wykorzystujemy dany moment. Warto więc przyjrzeć się swoim kontom i być może zaktualizować swój plan.

– Dużo mówi się również o podwyższeniu podatków. Nikt nie chce płacić większych podatków, jak więc możemy zapewnić sobie większą efektywność podatkową?

D.G. Biorąc pod uwagę obecne, historycznie najniższe  stawki podatkowe, bardzo popularnym  posunięciem strategicznym stały się konwersje ROTH, dzięki którym możemy sporo oszczędzić na podatkach. Podatki prawdopodobnie wzrosną w przyszłości, dług państwa stale się powiększa  a obecna administracja prezydencka niejednokrotnie wspominała już o podwyższeniu progów podatkowych. Warto więc rozważyć konwersje Roth aby zminimalizować nasze podatki na emeryturze i tym samym zwiększyć nasz dochód.

– Na czym polega taka konwersja Roth?

D.G. Konwersja pozwala na przeniesienie funduszy z tradycyjnych kont IRA na Roth IRA, płacąc przy tym oczywiście należny podatek. W przypadku konwersji nie ma żadnych ograniczeń ani wytycznych co do wielkości kwoty, co daje nam dużą elastyczność i swobodę planowania. Generalnie, możemy w dowolnym momencie przenieść dowolną sumę na konto ROTH.  Jest to jednak decyzja nieodwracalna, dlatego warto zawsze skonsultować się ze specjalistą przed dokonaniem takiej konwersji, aby mieć pewność, ze optymalnie wykorzystujemy to narzędzie.

– Wyjaśnijmy jeszcze może, jak działają konta ROTH.

D.G. Pieniądze nagromadzone na kontach ROTH są wolne od podatku, co stanowi ogromną zaletę nie tylko dla nas, ale także dla naszych spadkobierców. Konta ROTH nie podlegają także zasadom wieku 59½, i odłożone pieniądze są dostępne do wybrania w dowolnym momencie bez podatków i żadnych kar. Dodatkowo konta ROTH nie mają też obowiązku wypłacania RMDs czyli wymaganych minimalnych wypłat po ukończeniu 72 lat. Jak widać ROTH IRA niesie ze sobą wiele korzyści i nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Konta takie tworzymy poprzez dokonanie wspomnianej wcześniej konwersji lub poprzez wnoszenie wkładów. W przypadku  składek, tzw. contributions, możemy co roku dopłacać określone sumy, zarówno dla siebie, jak i małżonka, pod warunkiem, że wykazujemy odpowiedni dochód, pozwalający na sfinansowanie tych składek. Jeżeli nie mamy jeszcze skończonych 50 lat, możemy odkładać rocznie maksymalnie $6000, a po ukończeniu 50 lat –  $7000. Kwoty te mogą być pomniejszone, gdy nasz roczny dochód przekroczy $129,000 lub w przypadku małżeństw $204,000. Niestety wkładów tych nie możemy w ogóle wpłacać, gdy nasz dochód jest większy niż $144,000 na rok a dla małżeństw rozliczających się wspólnie – $214,000. Są to wszystko limity na rok 2022 i proszę pamiętać, że co roku są one uaktualniane.

 Istnieje wiele innych strategii, które można teraz wykorzystać i dzięki którym możemy przetrwać ten niepewny okres. Zapraszamy do naszej firmy, oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe. Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Po więcej informacji zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other. Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play