menu Home
Newsroom

Więcej aut elektrycznych, wyższe podatki

MS | 02/25/2021

Wzrasta liczba samochodów elektrycznych na Florydzie. Ten trend ma zarówno dobre, jak i …złe strony. Władze stanowe przygotowują kolejne podatki, aby ratować budżet, przeznaczany na infrastrukturę.

Dowodem na wzmożone użycie samochodów elektrycznych są inwestycje, które tworzą nowe miejsca do uzupełniania takich pojazdów w paliwo – czyli energię elektryczną. W centrum Tampy, przy Waterstreet, trzy nowe parkingi będą udostępniały łącznie 144 stacje ładowania „elektryków”. Problem tkwi jak zwykle w tym, czego nie widać. Rosnąca liczba użytkowanych samochodów elektrycznych oznacza większą ulgę dla środowiska naturalnego. Inaczej sprawa wygląda jednak z perspektywy finansów publicznych. Im więcej użytkowników samochodów elektrycznych, tym mniej użytkowników ich spalinowych odpowiedników. Co oznacza spadek przychodów z akcyzy od paliw ropopochodnych.

Republikański przedstawiciel stanowy Jackie Toledo z Tampy ogłosił, że pojazdy elektryczne i spalinowe będą obowiązywały osobne ustawy. Przeciętny użytkownik samochodu spalinowego płaci na Florydzie akcyzę paliwową rzędu $300 rocznie. Podobnie ma być w przypadku elektryków. Gdyby ustawa Toledo została przyjęta, Floryda będzie 27 stanem, który opodatkuje samochody elektryczne. „Akcyza” ma wynosić: $135 w pierwszym roku i wzrosnąć do $150 w kolejnych latach.

Wiele inwestycji infrastrukturalnych stoi na Florydzie pod znakiem zapytania. Wpływy z akcyzy od paliw spadły w ubiegłym roku z powodu pandemii. Niektóre projekty, jak węzeł Westshore, zostały wstrzymane z powodu braku funduszy.

Red. JŁ

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play