menu Home
Newsroom

215 funtów i 18 stóp długości – największy pyton schwytany na Florydzie

MS | 06/24/2022

Zespół biologów odłowił ostatnio najcięższego pytona birmańskiego, jakiego kiedykolwiek schwytano na Florydzie. Samica pytona ważyła 215 funtów, miała prawie 18 stóp długości i miała 122 rozwijające się jaja – poinformowała organizacja Conservancy of Southwest Florida.

Zespół użył nadajniki radiowe wszczepione w samców, którzy służą do badania ruchów pytonów, zachowań hodowlanych i wykorzystania siedlisk, powiedział Ian Bartoszek, biolog dzikiej przyrody.

„Jak znaleźć igłę w stogu siana? Można użyć magnesu i w podobny sposób nasze samce węży harceńskich przyciągają największe samice w okolicy” – powiedział Bartoszek. Zespół wykorzystał węża zwiadowcę o imieniu Dionysus – w skrócie Dion – na obszarze zachodniej części Everglades. „Wiedzieliśmy, że jest tam z jakiegoś powodu, a zespół znalazł go z największą samicą, jaką do tej pory widzieliśmy”.

Biolog Ian Easterling i stażysta Kyle Findley pomogli schwytać samicę węża i przewieźć ją przez las do ciężarówki polowej.

Przeprowadzone na samicy badania wykazały, że w układzie pokarmowym węża znajdują się rdzenie racic, co oznacza, że ostatnim posiłkiem był dorosły jeleń. Odkrycie zostało udokumentowane przez National Geographic, co podkreśla ciągły wpływ inwazyjnych pytonów, które znane są z szybkiego rozmnażania się i wyniszczania okolicznych gatunków dzikich zwierząt.

Bartoszek powiedział, że usuwanie samic pytonów odgrywa kluczową rolę w zakłócaniu cyklu rozrodczego.

„To jest problem dzikiej przyrody naszych czasów dla południowej Florydy” – powiedział.

Odkąd program ochrony pytonów rozpoczął się w 2013 roku, usunięto ponad 1000 pytonów z około 100 mil kwadratowych w południowo-zachodniej Florydzie. W tym czasie podczas sekcji zwłok znaleziono dziesiątki jeleni szlachetnych wewnątrz pytonów birmańskich. Badacze danych z Uniwersytetu Florydy udokumentowali obecność 24 gatunków ssaków, 47 gatunków ptaków i 2 gatunków gadów w żołądkach pytonów.

Przed ostatnim odkryciem, największa samica usunięta w ramach programu ochrony ważyła 185 funtów i była najcięższym pytonem schwytanym na Florydzie, jak twierdzą urzędnicy. Stanowy program usuwania pytonów trwa przez dwa tygodnie w sierpniu. Uczestnicy rywalizują o nagrody, w tym 2500 dolarów za schwytanie największej liczby pytonów. W zeszłorocznym wyzwaniu wzięło udział ponad 600 osób z 25 stanów.

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play