menu Home
NewsroomWiadomości

Chińscy studenci i profesor pozywają prawo Florydy. Ich kraj znalazł się na „zakazanej liście”

JL | 03/25/2024

Dwóch studentów i profesor pozwali urzędników ds. edukacji z Florydy domagając się wstrzymania egzekwowania nowych stanowych przepisów, które zakazują lokalnym uniwersytetom wymiany badawczej z placówkami w siedmiu „zakazanych krajach”, m.in. w Chinach.

Uchwalone w zeszłym roku przez republikańską większość w stanowym kongresie prawo miało na celu powstrzymanie rządów „wrogich” państw przed wywieraniem wpływu merytorycznego na uniwersytety i szkoły wyższe na Florydzie. Na liście krajów, z którymi uczelnie nie mogą prowadzić wymiany badawczej, znalazły się: Rosja, Iran, Korea Północna, Kuba, Syria i Wenezuela.

W złożonym w sądzie w Miami pozwie federalnym dwóch powodów stwierdza, że „prawo to jest dyskryminujące, niezgodne z konstytucją i przypomina chińską ustawę o wykluczeniu z 1882 r., która wprowadziła 10-letni zakaz imigracji chińskich robotników do Stanów Zjednoczonych”.

Obaj mężczyźni, którzy złożyli pozew, są studentami studiów podyplomowych na Florida International University i pochodzą z Chin. Twierdzą, że przepisy uniemożliwiły im kontynuowani edukacji na Florydzie. Krytyczny wobec prawa jest również jest także jeden z profesorów Uniwersytetu Florydy – również pochodzący z Chin.

Twierdzi, że przepisy uniemożliwiły mu rekrutację najlepszych asystentów i wykwalifikowanych kandydatów na doktorantów, co opóźniło jego produktywność publikacyjną i projekty badawcze.

Prawo „ma i będzie miało daleko idące skutki stygmatyzujące wobec osób z Chin i pochodzenia azjatyckiego, które szukają zatrudnienia akademickiego na publicznych uniwersytetach i uczelniach na Florydzie, w tym powodów, ponieważ prawo Florydy w domyśle uznaje ich za zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych” – czytamy w pozwie.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play