menu Home
Newsroom

Co zrobić z odziedziczonymi pieniędzmi?

MS | 04/10/2023

Zasady i procedury dotyczące dziedziczenia pieniędzy cały czas się zmieniają, dlatego bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z tymi zmianami i odpowiednio dostosowywać nasz plan emerytalny do nowych przepisów i tym samym chronić swoje oszczędności.

Zacznijmy od tego, że mamy różnego rodzaju źródła majątku i każde z nich jest inaczej traktowane pod względem podatkowym, gdy je dziedziczymy. Po pierwsze, odziedziczone pieniądze mogą podlegać pełnemu opodatkowaniu czyli musimy zapłacić podatek od całej otrzymanej kwoty. Drugi rodzaj aktywów podlega tylko częściowemu opodatkowaniu, i ostatnia możliwość to dziedziczenie pieniędzy wolnych od podatku.

Majątek, który w pełni podlega opodatkowaniu.

Dotyczy to głównie naszych tradycyjnych kont emerytalnych takich jak IRA, SEP IRA, 401(k)s i 403(b)s, które gromadzą nasze oszczędności z odroczonym podatkiem.  Konta te przekazywane są na podstawie wyznaczonych beneficjentów, niezależnie od tego co jest zapisane w naszym testamencie, ważne jest więc, aby informacje te były zawsze aktualne. Beneficjenci dziedzicząc konta emerytalne muszą utworzyć specjalne konto inherited IRA lub beneficiary IRA i mogą korzystać z nagromadzonych funduszy. Mogą oczywiście wybrać wszystkie pieniądze od razu, ale wtedy muszą uregulować podatek od całej kwoty, co w wielu przypadkach nie jest dobrą decyzją, gdyż możemy wpaść w wyższe progi podatkowe i niepotrzebnie ponieść zbyt wysokie koszty podatkowe. Dużo lepszą opcją jest rozłożyć te wypłaty w czasie. Do niedawna beneficjenci mogli skorzystać z tzw. Stretch IRA,  która umożliwiała rodzinie rozłożenie dystrybucji i wynikających z nich należności podatkowych nawet na całe życie.

Likwidacja STRETCH IRA

Niestety opcja ta została zlikwidowana w 2020 roku przez ustawę emerytalna SECURE ACT. Nowe przepisy nakładają na beneficjentów kont IRA obowiązek wybrania całej sumy z odziedziczonego konta w ciągu 10 lat od odziedziczenia. Pieniądze mogą być pobrane w dowolnym momencie, pod warunkiem, że konto będzie puste do 10 lat od daty śmierci pierwotnego właściciela konta. Nowa zasada 10 lat dotyczy również odziedziczonych kont Roth IRA.

IRS chce, aby jak najszybciej wybrać pieniądze i zapłacić podatek, ale na szczęście istnieją wyjątki od tej nowej zasady. Wszystkie istniejące konta Stretch IRA zostały zachowane i nadal przestrzegają starych przepisów podatkowych, jest jednak mało prawdopodobne, aby były wykorzystywane w przyszłości, gdyż ich korzyści podatkowe zostały drastycznie zmniejszone. Dodatkowo niektórzy beneficjenci, jak na przykład małżonkowie, dzieci niepełnoletnie, osoby niepełnosprawne czy też chronicznie chore ciągle mogą korzystać z kont Stretch IRA i ich starych zasad dystrybucji.

Majątek częściowo opodatkowany

Dziedzicząc tego rodzaju aktywa, część z nich jest wolna od podatku a od części musimy zapłacić podatek. Chodzi tu głównie o konta annuities, w których jesteśmy beneficjentami. Są one finansowane z pieniędzy po opodatkowaniu. Na przykład załóżmy, że nasi rodzice zainwestowali $100,000 w annuity i kwota ta wzrosła do $200,000. Dziedzicząc to konto musielibyśmy zapłacić podatek tylko od zysku, natomiast kwota zainwestowana na początku byłaby wolna od podatku.

Konta całkowicie wolne od podatku

Są to pieniądze, zgromadzone na kontach bankowych: savings, checking, czy konta inwestycyjne a także nieruchomości, które również bardzo często stanowią część spadku. Dziedziczenie tego typu kont jest procesowane na podstawie dokumentów spadkowych typu testament czy trust. Często oszczędności są przekazane żyjącemu małżonkowi bez dodatkowych formalności czy skomplikowanych procedur. A co najważniejsze, w wypadku tego typu kont nie występują należności podatkowe.

Dziedziczenie Social Security

W wypadku Social Security, jeśli jeden z małżonków odejdzie, wówczas drugi ma prawo wyboru wyższych świadczeń, naliczonych na podstawie swoich dochodów, lub dochodów małżonka. Prawo do świadczeń z tytułu Social Security mają też dzieci do wieku 18-19 w wypadku śmierci pracującego rodzica, jeśli nadal uczęszczają do szkoły. Dzieci niepełnosprawne, których niepełnosprawność została stwierdzona przed ukończeniem 22 roku życia mają przez cały czas prawo do świadczeń  z tytułu Social Security. Te same zasady dotyczą pasierbów lub dzieci adoptowanych.

Jak widzicie państwo, istnieje wiele różnych rodzajów kont i aktywów, w przypadku każdego z nich obowiązują inne zasady, które zmieniają się każdego roku, dlatego tak ważne jest być na bieżąco z nowymi przepisami oraz strategiczne podejście i planowanie. Jeżeli potrzebujecie państwo pomocy zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe. Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

 *Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play