menu Home
NewsroomWiadomości

Demokraci ostrzegają przed kolapsem Citizens. „Jesteśmy o jeden huragan od bankructwa”

JL | 06/06/2024

„Jesteśmy o jeden huragan od bankructwa naszego stanu” – powiedziała Nikki Fried, przewodnicząca Partii Demokratycznej na Florydzie. Demokraci alarmują, że sezon huraganów, który według prognoz może być najgorszym od dziesięcioleci, zbiega się z kryzysem ubezpieczeniowym w Słonecznym Stanie. Twierdzą, że stanowy zakład ubezpieczeniowy Citizens może nie wytrzymać kolejnego, dużego huraganu.

Według prognoz we Florydę uderzy w tym sezonie przeszło 20 tropikalnych burz – w tym nawet 13 o sile huraganu. Ma to być jeden z najgorszych sezonów huraganowych od dekad, ale nie tylko ze względu na gwałtowne zjawiska pogodowe. Demokraci, którzy spotkali się w tym tygodniu właśnie w tej sprawie, ostrzegają, że w samym środku sezony stan zmaga się z kryzysem sektora ubezpieczeń, który ma rekompensować straty, spowodowane przez kataklizmy.

Choć rynek ubezpieczeń na Florydzie wykazuje oznaki poprawy – wedle niektórych opinii – jeden duży huragan może spowodować tąpnięcie, które go wywróci. Demokraci obawiają się, że skutki silnego huraganu mogą wyczerpać środki w funduszu Citizens – stanowego dostawcy ubezpieczeń.

„Jesteśmy o jeden huragan od bankructwa naszego stanu” – powiedziała na spotkaniu w środę Nikki Fried, przewodnicząca Partii Demokratycznej na Florydzie.

Według stanu na kwiecień Citizens odpowiadało za ponad 1,2 miliona polis mieszkańców Słonecznego Stanu.

Demokraci domagają się zwołania w Tallahassee specjalnej sesji legislacyjnej w celu opracowania i przyjęcia odpowiednich regulacji w zakresie ubezpieczeń w Słonecznym Stanie. Gubernator Ron DeSantis nie ma na razie zamiaru zwoływania dodatkowej sesji.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play