menu Home
NewsroomWiadomości

Firmy z Florydy nie muszą już dbać o OZE. Departament przygotowuje się do zniesienia wymogów

JL | 05/22/2024

Gubernator Ron DeSantis podpisał w zeszłym tygodniu ustawę, na mocy której Floryda de facto wycofuje się z wyścigu o neutralność klimatyczną. Teraz urzędnicy Słonecznego Stanu zaczynają realizować założenia nagłego pivotu lokalnych władz.

Ogłoszona w 2022 roku agenda zakładała m.in. pozyskiwanie przez firmy 100 procent energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Jednak propozycja opublikowana w środę przez Biuro Energii stanowego Departamentu Rolnictwa i Usług Konsumenckich uchyliłaby zapisy, które dyktują m.in. ten cel uznając, że „nie jest to już konieczne”.

Podpisana w zeszłym tygodniu przez DeSantisa ustawa zmienia politykę energetyczną stanu, zwalniając m.in. Departament Rolnictwa i Usług Konsumenckich z realizacji „celów i strategii zwiększania wykorzystania energii odnawialnej w tym stanie”.

W szerszym ujęciu, ustawa, która wejdzie w życie 1 lipca, usunie ze stanowego prawa odniesienia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, zablokuje budowę turbin wiatrowych na wybrzeżu, a także będzie zachęcać do korzystania z „opłacalnych i przystępnych cenowo źródeł energii”.

We wpisie na X DeSantis nazwał działanie „przywracaniem zdrowego rozsądek w naszym podejściu do energii i odrzuceniem programu radykalnych, zielonych fanatyków”.

Dotychczasowe cele w zakresie energii odnawialnej zostały ustalone przez ówczesną komisarz ds. rolnictwa Florydy Nikki Fried. Przypomnijmy, że Demokratka bez powodzenie kandydowała w wyborach na gubernatora Słonecznego Stanu. W prawyborach pokonał ją Charlie Crist, który został następnie rozgromiony przez Rona DeSantisa.

Na stanowisku komisarza ds. rolnictwa Fried została natomiast zastąpiona przez Republikanina Wiltona Simpsona.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play