menu Home
Newsroom

Gubernator Ron DeSantis skarży rząd Bidena w sprawie masek w samolotach

MS | 03/29/2022

Gubernator Florydy Ron DeSantis po raz kolejny występuje przeciwko administracji prezydenta Bidena w związku z wprowadzonymi przez rząd federalny ograniczeniami dotyczącymi koronawirusa.

Gubernator DeSantis i prokurator generalny Florydy Ashley Moody ogłosili we wtorek, że stan wraz z 19 innymi stanami złoży pozew przeciwko rządowi federalnemu w związku z nakazem nałożonym przez Centers for Disease Control and Prevention odnośnie noszenia masek w samolotach i środkach transportu publicznego.

DeSantis i Moody argumentowali, że mandat CDC przekracza uprawnienia agencji i koliduje z przepisami państwowymi zakazującymi przymusowego noszenia masek.

„Jeśli politycy i celebryci mogą uczestniczyć w Super Bowl bez maski, to każdy obywatel USA powinien mieć prawo do latania bez maski” – powiedział DeSantis. „Już dawno minął czas, aby pozbyć się tego niepotrzebnego mandatu i wrócić do normalnego życia”.

Do Florydy w skardze dołączają Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Georgia, Idaho, Indiana, Kansas, Kentucky, Luizjana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Karolina Południowa, Utah, Wirginia i Wirginia Zachodnia.

Pozew pojawia się kilka dni po tym, jak w zeszłym tygodniu prezesi linii lotniczych Delta, American i United Airlines wystosowali wspólny list do prezydenta Joe Bidena, wzywając go do zniesienia przepisów dotyczących masek na lotach. Napisali oni: „To nie ma sensu, że ludzie są nadal zobowiązani do noszenia masek w samolotach, a jednocześnie zezwala się im na przebywanie bez masek w zatłoczonych restauracjach, szkołach i na imprezach sportowych, mimo że żadne z tych miejsc nie posiada takiego systemu filtracji powietrza jak samoloty”.

Mandat CDC dotyczący masek miał wygasnąć 18 marca, ale Administracja Bezpieczeństwa Transportu przedłużyła ten wymóg do 18 kwietnia, twierdząc, że dodatkowy miesiąc da CDC czas na opracowanie nowych, bardziej ukierunkowanych zasad, które będą uwzględniać liczbę przypadków COVID-19 oraz ryzyko wystąpienia nowych wariantów.

TSA egzekwuje przepisy dotyczące masek, które obowiązują w samolotach, autobusach, pociągach i węzłach komunikacyjnych. Krytycy zastanawiali się, dlaczego CDC zezwala na gromadzenie się osób bez masek w kinach i halach sportowych, ale nie w samolotach.

Federalny mandat dotyczący masek został wprowadzony w styczniu 2021 roku, kilka dni po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena, i był kilkakrotnie przedłużany. Administracja Trumpa odmówiła wprowadzenia wymogu stosowania masek w transporcie publicznym, ale linie lotnicze zaczęły ich wymagać w połowie 2020 r., aby uspokoić pasażerów obawiających się zarażenia wirusem. Wymóg ten stał się przyczyną konfliktów między niektórymi pasażerami a załogami linii lotniczych. Od początku 2021 r. linie lotnicze zgłosiły ponad 6000 incydentów z udziałem niesfornych pasażerów, z których większość dotyczyła sporów o noszenie masek. Ta historia może sprawić, że po wygaśnięciu przepisów federalnych linie lotnicze nie będą wymagać masek.

We wrześniu Administracja Bezpieczeństwa Transportu podwoiła wysokość kar dla osób, które odmówiły noszenia masek w środkach transportu publicznego, do 500-1000 USD dla osób, które po raz pierwszy naruszyły przepisy, i do 3000 USD w przypadku recydywy.

 

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play