menu Home
NewsroomWiadomości

Gubernator Ron DeSantis wniósł oskarżenie przeciw administracji prezydenta Joe Bidena

MS | 10/29/2021

Gubernator Florydy Ron DeSantis pozwał administrację Bidena w związku z jego nakazem szczepionkowym dla kontrahentów federalnych. W pozwie gubernator zarzuca prezydentowi przekroczenie jego uprawnień prawnych.

„Rząd federalny przekracza swoją władzę i ważne jest dla nas, aby zająć stanowisko, ponieważ na Florydzie wierzymy, że są to wybory oparte na indywidualnych okolicznościach” – powiedział republikański gubernator w oświadczeniu.

28-stronicowy pozew, złożony w sądzie federalnym w Tampa, argumentuje, że administracja nie ma podstaw prawnych do nakładania nakazu i że zasada Bidena narusza prawo zamówień publicznych. Stan stara się o natychmiastowy zakaz stosowania tej zasady, która ma wejść w życie 8 grudnia.

DeSantis, zagorzały sojusznik Trumpa, który jest uważany za prawdopodobnego pretendenta do fotela prezydenckiego w 2024 roku, sprzeciwił się restrykcjom Covid-19 na poziomie stanowym, lokalnym i federalnym. Zakazał wprowadzania wymogu noszenia maski i zabronił firmom wymagać dowodu szczepienia.

Biden ogłosił mandat dla pracowników federalnych i wykonawców we wrześniu, kiedy również położył podwaliny pod zasadę, która wymagałaby szczepień lub regularnych testów w firmach w całym kraju, które mają co najmniej 100 pracowników. Kontrahenci federalni nie będą mogli zdecydować się na testy zamiast szczepień.

Na początku tego miesiąca, gubernator Teksasu Greg Abbott wydał rozporządzenie wykonawcze zabraniające wszelkim podmiotom, w tym prywatnym firmom, nakładania wymogów szczepień Covid-19 na pracowników lub klientów. Abbott, republikanin, powiedział w swoim rozkazie, że został on wywołany przez mandat szczepionkowy administracji Bidena.

„Szczepionka COVID-19 jest bezpieczna, skuteczna i jest naszą najlepszą obroną przed wirusem, ale powinna pozostać dobrowolna i nigdy nie powinna być wymuszona” – powiedział wówczas Abbott w oświadczeniu.

Zarówno Abbott, jak i DeSantis stoją w obliczu reelekcji w przyszłym roku.

Written by MS

Comments

This post currently has no comments.

Leave a Reply


  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play