menu Home
Newsroom

Jak inwestować w niepewnych i niestabilnych czasach?

MS | 07/05/2023

W okresach dużych wahań rynkowych inwestorzy szukają alternatywnych instrumentów i narzędzi, które są odporne na duże straty i ryzyko giełdowe. Oto kilka opcji do rozważenia.

2022 był trudnym rokiem dla inwestorów, ponieważ wszystkie trzy główne indeksy rynkowe spadły jednocześnie i odnotowały największy spadek od czasu kryzysu mieszkaniowego w 2008 roku. Giełda na pewno jest w lepszym miejscu niż roku temu, ale musimy pozostać czujni, gdyż rynki cały czas charakteryzują się duża niestabilnością. Zdywersyfikowanie naszego portfela inwestycyjnego odgrywa ważną rolę w ograniczaniu ryzyka i osiąganiu trwałego wzrostu, dlatego dobrym pomysłem może być rozważenie alternatywnych lub niekonwencjonalnych metod inwestowania i oszczędzania. Oto kilka opcji, które warto wziąć pod uwagę:

Nieruchomości

Generalnie inwestowanie w nieruchomości wiąże się z zakupem mieszkania lub domu z założeniem wynajmu w celu uzyskania dodatkowego dochodu lub w nadziei, że wartość inwestycji wzrośnie. Może to być świetny sposób na pomnożenie swojego majątku, ale wiąże się to również z pewnym ryzykiem. Na przykład możemy mieć trudności z wynajęciem nieruchomości, co z kolei pociąga za sobą problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Istnieje również ryzyko załamania na rynku mieszkaniowym, co może być spowodowane wysokim oprocentowaniem pożyczek. Ponadto zarządzanie wynajmowaną nieruchomością bywa często uciążliwe ze względu na trudnych najemców, koszty utrzymania lub inne dodatkowe wyzwania związane z biznesem wynajmowania. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją nieruchomość inwestycyjną i mieć plan pokrycia tradycyjnych kosztów z nią związanych na wypadek trudnych i nieprzewidzianych sytuacji.

Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie

Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie to historycznie domena bogatych, ale mogą być wykorzystywane przez niektórych inwestorów szukających bardziej kreatywnych sposobów na osiągnięcie długoterminowego zysku. Często ich wartość jest budowana wokół rzadkości lub szumu medialnego, co oznacza, że ceny tego typu przedmiotów mogą się znacznie wahać. Bardzo ważne jest, aby mieć dobre rozeznanie i warto inwestować w przedmioty, które mają też dla nas jakąś wartość i będziemy cieszyć się ich posiadaniem, gdyby inwestycja okazała się niezyskowna. Większość przedmiotów kolekcjonerskich, takich jak samochody, antyki, wino lub wysokiej klasy pamiątki sportowe, charakteryzują się wyższą ceną, co wyklucza wielu inwestorów detalicznych. Nowoczesne firmy, takie jak Collectable i Rally, dają teraz możliwość zainwestowania w tylko część wartości tych przedmiotów, dzięki czemu, chociaż nie jesteśmy w stanie zakupić Porsche z 1955 roku, to możemy uczestniczyć w ułamku jego wartości rynkowej.

Konta CD i obligacje rządowe

CD i obligacje skarbowe są często postrzegane jako bezpieczne i konserwatywne inwestycje o niskim ryzyku, są one więc świetną opcją dla tych, którzy chcą trzymać się z dala od rynków w niestabilnych okresach. Oba te produkty są bardzo podobne, zasadniczo działają jako pożyczki, z różnicą tylko komu pożyczane są te pieniądze. Bankowe CD to inwestycje w banku, które są gwarantowane do $250,000 przez FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation). Z drugiej strony obligacje skarbowe są pożyczką dla rządu z określonymi stopami procentowymi na okres 20 lub 30 lat. Warto wiedzieć, że w czasach wysokiej inflacji banki zwykle podnoszą oprocentowanie na CD, aby ich produkty były bardziej atrakcyjne dla inwestorów. W tej chwili stopy procentowe są najwyższe od 2008 roku, potencjalnie sygnalizując dobry czas na tego rodzaju inwestycje. Chociaż obligacje skarbowe również płacą z góry określoną stopę procentową przez określony czas, zwykle tracą na wartości, gdy stopy procentowe rosną, ponieważ nowsze obligacje o wyższych stopach zwrotu stają się bardziej wartościowe.

Annuities

Annuity to produkt finansowy firm ubezpieczeniowych, charakteryzujący się specyficznymi cechami, które sprawiają, że jedni lubią w nie inwestować a inni wolą ich unikać. Najprościej ujmując, jest to kontrakt między firmą ubezpieczeniową i klientem, który wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jak na przykład kary za wycofanie pieniędzy przed upływem terminu kontraktu. Istnieje kilka rodzajów tego produktu, warto więc zapoznać się z dostępnymi opcjami i wybrać to co nam najbardziej odpowiada. Fixed Annuities to najprostsza forma umowy, może ona obejmować od 1 do 10 lat i gwarantuje stały procent. Kolejna opcja to Variable Annuities, które w przeciwieństwie do „fixed” nie oferują stałego procentu, gdyż część pieniędzy jest inwestowana na giełdzie i uzależniona od wyników rynkowych, co wiąże się oczywiście z większym ryzykiem. Najbardziej popularna opcja to Fixed Indexed Annuities, gdyż naliczają one odsetki w oparciu o indeksy rynkowe, ale nie są bezpośrednio inwestowane na giełdzie. Dzięki temu mamy możliwość uczestniczenia w zyskach rynkowych i liczyć na duży procent gdy giełda dobrze prosperuje. W przypadku gdy dany indeks traci pieniądze, nasza polisa zostanie zaksięgowana na 0%, zachowując przy tym aktualną, zamrożoną wartość kapitału. Jest to więc idealny produkt na niepewne czasy, gdyż nasze pieniądze zainwestowane w ten sposób są zabezpieczone na wypadek strat rynkowych i nie musimy martwić się gdy następują duże spadki na giełdzie. Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie bardzo atrakcyjne oprocentowania, nie mówiąc już o dodatkowych korzyściach, jak jednorazowe bonusy w wysokości 15% czy możliwość pokrycia kosztów opieki długoterminowej w przyszłości. Możemy na przykład dostać stały procent na poziomie 4.5 – 5.2% przy tylko kilkuletnim kontrakcie, więc jest to bardzo konkurencyjna oferta w porównaniu do CDs w banku, zaznaczając, że tego rodzaju inwestycja nie ma żadnego ryzyka giełdowego i procent jest gwarantowany. Zanim jednak zdecydujemy się na annuity, warto porównać polisy różnych firm ubezpieczeniowych i skonsultować się z doradcą finansowym, aby upewnić się, że jest to odpowiednie rozwiązanie dla nas.

Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie było kiedyś dokładnie tym, na co sama nazwa wskazuje: zabezpieczeniem na wypadek śmierci. W razie nieoczekiwanej śmierci ubezpieczony chciał chronić swoją rodzinę, zazwyczaj wykupując terminowe ubezpieczenie na życie na określony okres. Obecnie firmy ubezpieczeniowe dzięki polisom Whole Life lub Universal Life nie tylko gwarantują nam zabezpieczenie na wypadek naszej śmierci, ale też kumulują fundusze i mogą zapewnić strumień dochodu bez podatku na wszystkie lata emerytalne. Najbardziej popularne są ubezpieczenia Index Universal Life, które zapewniają ochronę kapitału z potencjałem wzrostu w korelacji z indeksami rynkowymi. Ważne jest, aby zrozumieć, że tego rodzaju polisy nie są bezpośrednio inwestowane na giełdzie, więc tym samym nie podlegają ryzyku giełdowemu, co stanowi ogromną korzyść. Jednym z największych korzyści dzisiejszych ubezpieczeń na życie jest możliwość dostosowania polisy do swoich potrzeb, korzystając z szerokiej gamy opcji dostępnych jako dodatkowe funkcje, które można dodać/dokupić do polisy ubezpieczeniowej w postaci tzw. riders. Nowoczesna technologia, zwiększony dostęp do lepszych informacji medycznych i uproszczona ocena ryzyka pomogły firmom ubezpieczeniowym w stworzeniu oferty przyjaznej dla klienta i dostępnej dla szerszego grona odbiorców. Dzięki temu możemy znaleźć polisę ubezpieczeniową, która pasuje do naszej indywidualnej sytuacji i budżetu.

To tylko kilka alternatywnych opcji inwestycyjnych, dzięki którym możemy zabezpieczyć się przed spadkami rynkowymi, które towarzyszą niepewnym i niestabilnym czasom.  Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe. Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.


Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
813-999-2466
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play