menu Home
NewsroomWiadomości

Kobieta i neonazista z Florydy chcieli zaatakować sieć energetyczną

KS | 02/07/2023

Kobieta z Maryland spiskowała z neonazistą z Florydy, aby zaplanować atak na sieć energetyczną Baltimore. Plan na szczęście został udaremniony, a oboje podejrzanych aresztowano w minionym tygodniu.

34-letnia Sarah Beth Celndaniel współpracowała z 27-letnim Brandonem Russellem, który jest liderem niewielkiej grupy neonazistowskiej z siedzibą na Florydzie. W planach mieli ataki na kilka stacji elektrycznych w stanie Maryland. Wszystko w ramach dyskryminacji na tle rasowym.

Oskarżeni chcieli zaatakować podczas niskich temperatur, kiedy to mieszkańcy korzystają z największej ilości energii elektrycznej. Celem miało paść pięć stacji położonych w okolicy Baltimore, w którym znacząca część mieszkańców, to osoby czarnoskóre.

Oboje podejrzanych miało już wcześniej zatargi z prawem. Clendaniel została skazana za rozbój w 2006 roku w Cecil County. W 2016 roku przyznała się do winy w związku z inną sprawą rabunkową.

Russel znalazł się pod obserwacją władz federalnych po strzelaninie w 2017 roku, w której zginęło dwóch jego współlokatorów. Mężczyznę znaleziono wówczas na miejscu zdarzenia, ubranego w wojskowy mundur. Morderstwa dokonał wówczas trzeci współlokator, który zaznaczył później, że chciał w ten sposób udaremnić atak terrorystyczny grupy neonazistowskiej. Russell twierdził wówczas, że nie wiedział nic o planowanym ataku.

Ostatecznie przyznał się jednak do zarzutów dotyczących materiałów wybuchowych. W jego garażu znaleziono sprzęt do produkcji bomb. W więzieniu spędził w sumie pięć lat.

Written by KS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play