menu Home
NewsroomWiadomości

Kongresmen zorganizował ewakuację obywateli USA z Haiti. „Biden ich porzucił”

JL | 03/19/2024

Republikański Kongresmen z Florydy oskarżył administrację Bidena o bycie „wzorem zaniechania” w kontekście pomocy obywatelom USA na Haiti. Stwierdził, że Amerykanie na Haiti „zasługują na wsparcie swojego rządu”. Jednocześnie poinformował, że udało mu się wydostać z wyspy kolejnych 13 obywateli USA.

Rep. Cory Mills przekazał w serwisie X, że Amerykanie zostali przetransportowani drogą powietrzną z Port-au-Prince z powrotem do USA. W ostatnich tygodniach stolica Haiti została opanowana przez przestępcze bojówki.

„Z wielką dumą ogłaszam, że nasz zespół z powodzeniem przeprowadził kolejną akcję ratunkową 13 Amerykanów z PAP [Port-au-Prince] na Haiti” – przekazał Mills. W zeszłym tygodniu w ten sam sposób ewakuowano z Haiti 10 innych Amerykanów.

„Ta misja potwierdza niepokojącą rzeczywistość pod przywództwem prezydenta Bidena: Życie Amerykanów jest nieustannie narażane na niebezpieczeństwo” – stwierdził wcześniej Mills w wywiadzie dla Fox News Digital. „Wielokrotnie prowadziłem misje ratowania Amerykanów, gdy Joe Biden ich opuszczał” – mówił republikański polityk.

Ale rząd federalny także organizuje ewakuację, ale najwyraźniej nie jest w stanie przeprowadzić jej na dużą skalę i w szybkim tempie. W niedzielę po południu na lotnisku w Miami wylądowało 30 Amerykanów, którzy zostali ewakuowani z miejscowości Cap-Haïtien na północy kraju.

Rzecznik Departamentu Stanu Vedant Patel przekazał w poniedziałek, że prawie 1000 Amerykanów szukających pomocy na Haiti wypełniło „formularz kryzysowy”.

„Nie jest hiperbolą stwierdzenie, że jest to jedna z najbardziej tragicznych sytuacji humanitarnych na świecie” – dodał Patel. „Przemoc gangów nadal sprawia, że sytuacja na Haiti jest nie do utrzymania i jest to region, który wymaga naszej uwagi” – podkreślił.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play