menu Home
Newsroom

Lista zadań i celów finansowych na 2023 rok

MS | 01/12/2023

Ostatnie dwa lata były zapewne dla nas wszystkich zaskakujące i pełne różnego rodzaju wyzwań pod względem finansowym i ekonomicznym. Miejmy nadzieję, że 2023 będzie rokiem przełomu i wszyscy będziemy mogli wrócić do tego, co kojarzy nam się z normalnością. Początek roku to idealny moment, aby przeanalizować swoje plany na przyszłość i wyznaczyć sobie nowe cele i zadania na kolejne miesiące. 

Ma to ogromne znaczenie nie tylko w odniesieniu do naszych codziennych spraw, ale dotyczy to również naszych finansów i planowania emerytalnego. Jakie więc powinny być nasze finansowe zadania i postanowienia?

Przeanalizuj swoje inwestycje

Obserwując ostatnie dwa lata i towarzyszącą im niepewność, powinniśmy się przede wszystkim upewnić, że nasze inwestycje są odpowiednio zarządzane i chronione. Bardzo ważne jest, aby posiadać strategie inwestycyjne, które pozwalają na dostosowanie naszego portfolio do zmieniających się warunków rynkowych i tym samym zabezpieczą nas przed poważnymi stratami w razie dużych spadków giełdowych. Podstawą jest tutaj odpowiednie zarządzanie ryzykiem i jest to przede wszystkim bardzo istotne dla osób, które zbliżają się, bądź już są na emeryturze.  Pamiętajmy też, że istnieją strategie, które mogą pomóc przetrwać ten niepewny okres, eliminując lub w znacznym stopniu minimalizując straty rynkowe. Jednym z narzędzi, które warto teraz rozważyć są annuities. Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, co jest akurat dobrą informacją w przypadku niektórych inwestycji i właśnie to stwarza nowe możliwości na potencjalny większy wzrost naszych oszczędności emerytalnych. Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie bardzo atrakcyjne oprocentowania ( np. gwarantowane stale procenty w wysokości 4.5 – 5.2% rocznie), nie mówiąc już o dodatkowych korzyściach, jak jednorazowe bonusy czy możliwość pokrycia kosztów opieki długoterminowej w przyszłości.

Zaplanuj swoje kontrybucje na plany emerytalne

Warto znać limity i maksymalnie wykorzystać swoje możliwości oszczędzania. W przypadku składek IRA i Roth IRA wzrosły limity  na rok 2023, i możemy teraz odłożyć $6500 gdy nie mamy 50 lat lub $7500 po ich skończeniu. Warto tu przypomnieć, że mamy czas do 15 kwietnia 2023 roku aby wpłacić nasze kontrybucje za rok 2022 a także to, że nasz dochód musi znajdować się poniżej określonych progów, aby kwalifikować się na te składki lub mieć możliwość ich odliczenia od podatku.  Dlatego przed dokonaniem jakichkolwiek wpłat dobrze jest skonsultować tą decyzję ze swoim doradcą podatkowym i finansowym.

Wzrosły również limity składek na plany 401k i wynoszą one $22,500 dla osób poniżej 50 roku życia lub $30,000 dla osób które skończyły 50 lat. Limity te dotyczą pieniędzy, które sami dopłacamy do naszych planów 401k i możemy dowolnie rozdzielić tą kwotę pomiędzy tradycyjnym kontem i Roth 401k.

Sprawdź czy warto rozważyć konwersję ROTH?

Wraz z nowym rokiem powinniśmy się też przyjrzeć naszym podatkom. Warto wykorzystać niskie stawki podatkowe, które będą obowiązywać do 2025. Prawdopodobnie ta korzystna sytuacja nie będzie trwać wiecznie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wydatki i problemy budżetowe państwa. Dlatego jest to dobry moment aby przeanalizować swoją sytuację i rozważyć konwersję ROTH.

Planowanie spadkowe

Następną sprawą, którą powinniśmy się zająć jest planowanie spadkowe. Upewnijmy się czy posiadamy odpowiednie dokumenty prawne, takie jak testamenty czy trusty, które zabezpieczają przyszłość naszych najbliższych. Nie zapomnijmy też o sprawdzeniu naszych beneficjentów i wprowadzeniu koniecznych zmian.

Podsumowując, niezwykle ważne jest, aby co roku przeanalizować i ocenić swoją obecną sytuację finansową i ulepszyć te obszary, z których nie jesteśmy zadowoleni. Warto zadać sobie dwa pytania:

  1. Czy ostatnio sprawdziliśmy nasze inwestycje i czy coś zmieniliśmy, dostosowując je do nowych warunków?
  2. Czy jesteśmy w 100% pewni, że wybrana przez nas strategia finansowa jest najbardziej dla nas efektywna?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „nie „, lub jeżeli nie macie Państwo jeszcze żadnego planu inwestycyjnego, warto jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy i zadbać o swoją przyszłość.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe. Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
813-999-2466

www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each otherInsurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Written by MS
  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play