menu Home
Newsroom

Mieszkańcy Florydy popierają obowiązek noszenia maseczek w szkołach

MS | 08/25/2021

6 na 10 mieszkańców Florydy popiera wymóg noszenia maseczek w szkołach, a 61% twierdzi, że obecnemu nasileniu zakażeń koronawirusem w stanie można było zapobiec – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Uniwersytet Quinnipiac.

Chociaż Floryda rejestruje gwałtowny wzrost przypadków koronawirusa, gubernator Ron DeSantis utrzymuje rozporządzenie wykonawcze zakazujące narzucenia obowiązku noszenia maseczek w szkołach, co budzi niekiedy sprzeciw.

Zgodnie z opublikowanym we wtorek sondażem większość ludzi w tym stanie popiera wymóg, by uczniowie, nauczyciele oraz personel pomocniczy w szkołach nosili maseczki; 36 proc. sprzeciwia się takiemu nakazowi. Rysują się na tym tle podziały polityczne – Demokraci w większości opowiadają się za maseczkami w szkołach, z kolei Republikanie w większości się temu sprzeciwiają. W odniesieniu do groźby DeSantisa, że wstrzyma pensje dyrektorom szkół żądającym od uczniów noszenia maseczek, 69 proc. ankietowanych sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, a tylko 25 proc. uważa, że to dobry pomysł. W tym przypadku sprzeciw przebiega ponad podziałami partyjnymi. Wśród Demokratów 91 proc. deklaruje sprzeciw, a 8 proc. poparcie dla wstrzymania pensji, a wśród Republikanów odpowiednio 52 proc. i 38 proc.

Zdaniem 46 proc. respondentów gubernator DeSantis szkodzi wysiłkom zmierzającym do zahamowania pandemii, podczas gdy 41 procent ma odmienny pogląd, a 12 procent nie ma zdania.

61 proc. mieszkańców Florydy biorących udział w badaniu uważa, że niedawnemu wzrostowi liczby przypadków Covid-19 w stanie można było zapobiec. Zdaniem 59 proc. respondentów wirus rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, a 34 procent twierdzi, że proces ten jest pod kontrolą.

Większość (56 proc.) mieszkańców Florydy twierdzi, że nie obawia się, że zakazi się koronawirusem i poważnie zachoruje. 28 proc. deklaruje, że nie boi się tego w ogóle. Jednocześnie 43 proc. wyraża zaniepokojenie, w tym 17 proc. duże, a 26 niewielkie – wskazują autorzy sondażu z Quinnipiac.

(PAP)

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play