menu Home
Newsroom

Negatywny test na Covid-19 wymagany w podróży do USA

MS | 01/26/2021

Od dzisiaj Stany Zjednoczone wymagają dowodu negatywnego wyniku testu COVID-19 lub dowodu wyzdrowienia od wszystkich podróżnych przybywających do kraju, w tym obywateli USA.

Nowe restrykcje odnośnie podróżowania pojawiają się, gdy Stany Zjednoczone pracują nad rozszerzeniem testów i dostępnością szczepionek w obliczu rosnącej liczby przypadków nowego, bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa wykrytego po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Oto co powinniście wiedzieć:

Kto jest zobowiązany do okazania dowodu negatywnego wyniku testu lub wyzdrowienia, aby wjechać do USA?

Rozporządzenie, które weszło w życie, dotyczy zarówno obywateli USA, jak i cudzoziemców. Wszyscy podróżujący samolotem w wieku 2 lat i starsi muszą spełniać ten wymóg – niezależnie od statusu szczepień lub badania na przeciwciała, zgodnie z zaleceniami Centers for Disease Control and Prevention. Nakaz dotyczy również osób, które na krótko wjeżdżają do USA, np. na lot łączony. CDC stwierdziło, że nakaz nie dotyczy pasażerów samolotów lecących z terytoriów USA, do których należą American Samoa, Guam, Northern Mariana Islands, Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Kiedy zrobić test na COVID-19?

Urzędnicy USA twierdzą, że osoby planujące podróż międzynarodową muszą przejść test nie wcześniej niż trzy dni przed lotem do USA i przedstawić liniom lotniczym negatywny wynik testu lub dowód wyzdrowienia przed wejściem na pokład.

Co się dzieje, jeśli niedawno wyzdrowiałem z COVID-19?

Podróżujący, którzy mieli pozytywny wynik testu na obecność wirusa w ciągu ostatnich trzech miesięcy i spełnili kryteria zakończenia izolacji, mogą dostarczyć liniom lotniczym dokumentację powrotu do zdrowia. Obejmuje to dowód niedawnego pozytywnego wyniku testu wirusologicznego oraz pismo od lekarza lub urzędnika zdrowia publicznego zezwalające na podróż.

Kto sprawdzi moją dokumentację na lotnisku?

Linia lotnicza potwierdza negatywny wynik testu COVID-19 lub dokumentację wyzdrowienia dla wszystkich pasażerów przed wejściem na pokład. Jeśli pasażer nie spełnia wymogów, linie lotnicze mogą wydać polecenie zatrzymania pasażera.

Czy są jakieś wyjątki od nowego wymogu podróży?

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że zwolnienia mogą być przyznawane „w bardzo ograniczonym zakresie”, jak podróż w nagłych wypadkach – na przykład ewakuacja medyczna w nagłych wypadkach, „ochrona czyjegoś życia, zdrowie przed poważnym niebezpieczeństwem”

„Testowanie nie eliminuje całego ryzyka” – powiedział dyrektor CDC Robert R. Redfield na początku tego miesiąca, kiedy ogłoszono nakaz. „Ale w połączeniu z okresem przebywania w domu i codziennymi środkami ostrożności, takimi jak noszenie masek i dystans społeczny, może to uczynić podróż bezpieczniejszą, zdrowszą i bardziej odpowiedzialną, zmniejszając rozprzestrzenianie się  koronawirusa w samolotach, na lotniskach i w miejscach docelowych”.

Urzędnicy USA proszą obywateli o „ponowne rozważenie podróży za granicę, która nie jest niezbędna” Mówi się również, że podróżni powinni wziąć pod uwagę dostępność i jakość opieki medycznej, a także zakres ubezpieczenia zdrowotnego za granicą.

Koronawirus zainfekował prawie 100 milionów ludzi na całym świecie i zabił ponad 2,1 miliona – wynika z danych zebranych 26 stycznia przez Johns Hopkins University. Stany Zjednoczone są światowym liderem pod względem potwierdzonych zakażeń COVID-19 i zgonów związanych z wirusami, odpowiednio 25,2 miliona i 421,000.

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play