menu Home
Newsroom

Nowa USTAWA Secure ACT 2

MS | 02/09/2023

W 2019 roku weszła w życie ustawa SECURE Act, która przyniosła wiele zmian w obszarze finansów i planowania emerytalnego. Teraz Kongres zrobił to ponownie, zatwierdzając nową ustawę SECURE Act 2, która wprowadza jeszcze więcej nowych zasad i wytycznych. Bardzo ważna jest znajomość tych nowych przepisów, ponieważ niedostosowanie się do tych zmian może wiązać się z karami lub innymi przykrymi konsekwencjami. Warto tu zaznaczyć, że nie wszystkie zmiany ustawy SECURE Act 2 wchodzą w życie od razu, są one rozłożone na kilka lat i będa wprowadzane stopniowo.  

Required Minimum Distribution

Przypomnijmy, RMDs czyli Required Minimal Distributions odnoszą się to do naszych wymaganych minimalnych dystrybucji z kont emerytalnych. Jest to więc bardzo ważne, gdyż dotyczy większości emerytów.  Odkładając na emeryturę najczęściej korzystamy z tradycyjnych kont emerytalnych z odroczonym podatkiem, jak na przykład IRA czy plany 401k. Otrzymujemy ulgę podatkową od składek wpłacanych na tego rodzaju konta, przy założeniu, że zapłacimy należny podatek w przyszłości, wypłacając pieniądze. Tak więc IRS zmusza nas do rozpoczęcia pobierania pieniędzy z tych kont w pewnym wieku, właśnie ze względu na te zaległe należności podatkowe. Przez bardzo długi czas, RMDs obowiązywały w wieku 70 i pół roku. Pierwsza ustawa SECURE z 2019 roku zmieniła ten wiek na 72 lata. Teraz, zaledwie 3 lata później, nowa ustawa SECURE ACT 2 przesuwa ten wiek jeszcze dalej do 73 lat dla osób urodzonych między 1951 a 1959 rokiem i 75 lat dla osób urodzonych w 1960 roku lub później. W przypadku osób, które już zaczęły wybierać RMD, ta nowa zasada nie ma żadnego wpływu, dotyczy to tylko nowych RMDs. Jeżeli kończymy w tym roku 72 lata,  nie musimy wybierać naszego RMD, jeśli nie chcemy lub nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy.

Ustawa SECURE Act 2 zmniejsza też karę, jeśli nie wybierzemy swojego RMD na czas lub nie wypłacimy wymaganej minimalnej kwoty. W przeszłości kara ta wynosiła 50%, co było bardzo, bardzo wysoką karą. Nowe prawo zmniejsza ja do 25%. Jest to nadal dosyć dużo, dlatego proszę pamiętać o swoim RMD i zrealizować je do końca każdego roku.

Roth IRA.

Ustawa SECURE Act 2 zawiera sporo zmian związanych z Roth (zarówno dotyczących kont Roth IRA, jak i kont Roth sponsorowanych przez pracodawców). Począwszy od 2024 roku ustawa Secure Act 2 eliminuje RMD dla kont Roth sponsorowanych przez pracodawców. Obecnie, podczas gdy indywidualne konta Roth IRA nie podlegają obowiązkowi RMD, plany takie jak Roth 401(k), Roth 403(b), czy rządowe plany Roth 457(b), są objęte zasadami wybierania RMD. Dzięki planowanym zmianom, nie będziemy już musieli pobierać naszego RMD, jeżeli posiadamy takie plany w naszej firmie. Jest to więc bardzo dobra wiadomość.

Począwszy od tego roku, ustawa SECURE Act 2 zezwala na tworzenie zarówno kont SIMPLE Roth, jak i kont SEP Roth IRA. Wcześniej plany SIMPLE i SEP mogły być finansowane tylko z funduszy przed opodatkowaniem. Teraz, będąc właścicielem biznesu, możemy też oszczędzać na koncie wolnym od podatku.  Ponadto ustawa pozwala na doplaty ze strony pracodawców na konta Roth. To kolejna duża zmiana, która jest korzystna, ponieważ w przeszłości, kiedy wpłacaliśmy pieniądze na plan Roth 401(k) lub 403(b), każda dopłata tzw. match firmy był odkładany na tradycyjnym koncie 401(k). Teraz, dzięki wprowadzonej zmianie, wpłacając pieniądze na konto Roth, nasz pracodawca, też może do niego dopłacić.

Konta Roth i plany oszczędnościowe na studia czyli tzw. plany 529

Począwszy od 2024 roku, będzie można przenieść niewykorzystane fundusze z planu 529 bezpośrednio na konto Roth IRA. Do tej pory, jeśli nie użyliśmy wszystkich pieniędzy na edukację i wykorzystując je na inne cele, musimy zapłacić od tych kwot podatki. Wraz z nowymi przepisami, możemy przenieść je bezpośrednio na konto Roth IRA, i nadal wykorzystywać je w przyszłości bez podatku. Istnieją oczywiście pewne zasady i ograniczenia w tym zakresie, jeśli ktoś z państwa jest zainteresowany, prosimy o kontakt z naszą firmą.

Dostęp do funduszy emerytalnych bez kary.

Chcąc wykorzystać fundusze z kont emerytalnych przed ukończeniem 59,5 roku życia, musimy zapłacić 10% kary. Zawsze istniały wyjątki od tej reguły, a ustawa SECURE Act 2 rozszerzyła tę listę. Nowe prawo poszerza wyjątek dostępu do funduszy emerytalnych w wieku 50 lat na strażaków z sektora prywatnego, stanowych i lokalnych funkcjonariuszy więziennych oraz wykwalifikowanych pracowników z co najmniej 25-letnim stażem pracy dla pracodawcy. Nowe przepisy pozwalają również na wcześniejszą wypłatę pieniędzy osobom z nieuleczalną chorobą i ofiarom przemocy domowej.

Składki do planów emerytalnych

W 2023 roku każdy w wieku powyżej 50 lat może odłożyć dodatkowe $7500 rocznie do planów sponsorowanych przez pracodawców, takich jak 401(k) lub 403(b). Jeżeli natomiast mamy 62, 63 lub 64 lata kwota ta wzrasta do $10,000, co oznacza, że możemy zaoszczędzić łącznie $32500 w tym roku na swoim planie 401k.

Ustawa SECURE Act 2 wprowadza wiele zmian w planowaniu emerytalnym. Ważne jest, aby się z nimi zaznajomić i odpowiednio dostosować nasz plan emerytalny.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe. Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.


Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
813-999-2466
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each otherInsurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play