menu Home
NewsroomWiadomości

Polska otwiera granice dla Amerykanów

MS | 06/18/2021

Od 19 czerwca obywatele Stanów Zjednoczonych będą mogli podróżować do Polski. Decyzję podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazała się podpisana przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego nowelizacja rozporządzenia w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19.

Zgodnie ze zmianą, która pojawiła się w Dzienniku Ustaw katalog państw, których obywatele mogą swobodnie przylecieć do Polski od 19 czerwca obejmie obywateli Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że Amerykanie, w tym nasi rodacy posiadający tylko amerykański paszport będą mogli przekroczyć granicę z Polską i odwiedzić swoich najbliższych bez legitymowania się polskim dokumentem lub ze strefy Schengen.

Dotychczas do Polski drogą lotniczą mogli przylatywać obywatele Japonii, Kanady, Nowej Zelandii, Tajlandii, Republiki Korei, Tunezji, Australii i Izraela lub ci, którzy posiadają prawo pobytu na terytorium tych państw.

Oprócz tego wśród osób uprawnionych do wjazdu do Polski zza granicy zewnętrznej od 19 czerwca znajdą się uczestnicy, artyści wykonawcy, jurorzy, akredytowani dziennikarze, opiekunowie uczestników i artystów przekraczający granicę celem udziału w międzynarodowym konkursie muzycznym lub festiwalu w Polsce.

Do kraju zza granicy zewnętrznej nadal będą mogli poza tym wjeżdżać m.in. obywatele RP, ich małżonkowie i dzieci, obywatele państw UE, obywatele Białorusi, obywatele Wielkiej Brytanii, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, prawo stałego pobytu czy prawo do pracy w Polsce, kierowcy transportowi, uczniowie i studenci uczący się w Polsce, naukowcy prowadzący tu badania, dyplomaci i przedstawiciele organizacji międzynarodowych, repatrianci i inni.

Nie zmieniają się natomiast przepisy dotyczące kwarantanny wjazdowej.

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play