menu Home
NewsroomWiadomości

Potężna łódź atomowa „Kazań” u wybrzeży Florydy. Pentagon bacznie obserwuje rosyjski okręt

JL | 06/17/2024

Na Karaibach trwają manewry rosyjskiej marynarki wojennej z udziałem atomowego okrętu podwodnego. Pentagon zapewnia, że bacznie przygląda się obecności rosyjskich jednostek w pobliżu wybrzeża Florydy.

„Śledziliśmy plany Rosjan w tym zakresie” – zapewnia Sabrina Singh z Pentagonu.

W ćwiczeniach wojskowych uczestniczą trzy rosyjskie okręty wojenne. Rosjanie zabrali ze sobą przezornie także tankowiec i holownik – bo nigdy nie wiadomo.

Trzonem małej flotylli ekspedycyjnej są jednak fregata Admirał Gorszkow oraz okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań, zdolną wystrzeliwać pociski Cyrkon, które lecą do celu z prędkości nawet 7 tys. mil na godzinę (na poziomie morza).

Kiedy okręt Kazań z napędem jądrowym wypłynął na morze w 2021 r., Dowództwo Północne USA opisało okręt podwodny jako „na równi z amerykańskimi”.

Po obecnych manewrach Rosjanie planują zawinąć do portu w Hawanie, a potem odbędą się kolejne ćwiczenia na Karaibach. Według dowódcy rosyjskiej marynarki celem ćwiczeń jest „przećwiczenie użycia precyzyjnej broni rakietowej za pomocą modelowania komputerowego”.

Maleńka grupa zadaniowa Putina niedaleko wybrzeży Florydy jest stale śledzona przez amerykańską Straż Przybrzeżną oraz rodzimą marynarkę wojenną – m.in. samolot P-8 Poseidon, którego radary badają najmniejszy ruch Kazania i Gorszakowa.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play