menu Home
NewsroomWiadomości

Powieść „Zakaż tej książki” została… zakazana w okręgu szkolnym na Florydzie

JL | 06/15/2024

Władze jednego z okręgów szkolnych na Florydzie zagłosowały za usunięciem ze szkół książki, której tytuł wprost mówi – „Zakaż tej książki”. To powieść Alana Gratza, która opowiada o dziewczynce, która w szufladach swojego biurka tworzy „tajne archiwum” zakazanych książek.

Wbrew decyzji okręgowej komisji ds. przeglądu książek, Rada Szkolna Indian River County zagłosowała 3-2 za zakazaniem powieści pt. „Zakaż tej książki” (tytuł oryginalny „Ban This Book”).

Powieść opowiada o uczennicy 4 klasy podstawówki, która gromadzi swoją „tajną biblioteczkę” książek, które zostały zakazane przez władzę.

Obecność tego tytułu w bibliotekach szkolnych okręgu została zakwestionowana przez Jennifer Pippin z Indian River Moms for Liberty.

„Wydaje się, że dokładnie wiedzą, co robią i wstydzą się tego, co robią i nie chcą, aby na półkach znalazła się książka, która ich obnaża” – powiedział autor powieści.

Kevin McDonald – członek rady, który głosował za zakazaniem książki – powiedział, że tytuł i temat powieści Gratza „podważa nasz [jako rady – red.] autorytet” i odnosi się do innych dzieł wycofanych przez rady szkolne, w tym radę z Indian River County.

„Nie tylko o nich wspomina, ale je wymienia” – powiedział na spotkaniu rady szkolnej.

Gratz stwierdził, że jego książka nie uczy „buntu przeciwko radzie szkoły”, ale zaangażowania obywatelskiego.

Przewodnicząca rady szkoły Teri Barenborg zauważyła natomiast, że książka nie przedstawia ani nie opisuje kontaktów seksualnych, więc – w zasadzie – nie ma powodów by usuwać ją z półek.

Jak do tej pory Okręg Szkolny Indian River County wycofał ze szkolnych bibliotek 140 pozycji.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play