menu Home
Newsroom

Prywatna wycieczka w kosmos za $55 milionów

MS | 01/27/2021

Poznaliśmy uczestników pierwszej prywatnej załogi, która poleci na stację kosmiczną. Będą to trzej mężczyźni, którzy zdecydowali się zapłacić po 55 milionów dolarów za lot rakietą SpaceX.

Mężczyźni, których zgłoszenia zostały zaakceptowane będą przygotowywani do lotu przez byłego astronautę NASA pracującego obecnie dla Axiom Space, firmy z Houston, która zaaranżowała podróż na styczeń przyszłego roku.

„To pierwszy prywatny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nigdy wcześniej tego nie robiono ”- powiedział dyrektor generalny Axiom i prezes Mike Suffredini, były kierownik programu stacji kosmicznej w NASA.

Podczas gdy dowódca misji Michael Lopez-Alegria jest dobrze znany w kręgach kosmicznych, „pozostali trzej to tylko ludzie, którzy chcą móc lecieć w kosmos, a my zapewniamy im taką możliwość” – powiedział Suffredini.

Pierwsza załoga spędzi osiem dni na stacji kosmicznej, a dotarcie tam na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon po starcie z Cape Canaveral zajmie jeden lub dwa dni.

Pierwszymi klientami Axiom są Larry Connor, przedsiębiorca z branży nieruchomości i technologii z Dayton w stanie Ohio, kanadyjski finansista Mark Pathy i izraelski biznesmen Eytan Stibbe, bliski przyjaciel pierwszego izraelskiego astronauty Ilana Ramona, który zginął w wypadku promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.

Od lewej: Larry Connor, Michael Lopez-Alegria, Mark Pathy i Eytan Stibbe.

„Ci faceci są bardzo zaangażowani i robią wiele dla dobra swoich społeczności i krajów, więc nie mogliśmy być bardziej zadowoleni z takiego składu pierwszej załogi ze względu na ich zapał i zainteresowanie” – powiedział Suffredini. Powiedział, że każdy z tych pierwszych płacących klientów zamierza prowadzić badania naukowe na orbicie, a także organizować działania edukacyjne.

Lopez-Alegria, były mieszkaniec stacji kosmicznej i przywódca spacerów kosmicznych, nazwał grupę „zbiorem pionierów”.

Tom Cruise został wymieniony w zeszłym roku jako potencjalny członek załogi; Najwyżsi urzędnicy NASA potwierdzili, że jest zainteresowany nakręceniem filmu na stacji kosmicznej. We wtorek nie było ani słowa o tym, czy Cruise złapie następny lot Axiom. Suffredini odmówił komentarza.

Według Suffrediniego każdy z prywatnych astronautów musiał przejść testy medyczne i przejdzie 15 tygodni szkolenia. 70-letni Connor będzie drugą najstarszą osobą, która latała w kosmosie, po locie wahadłowym Johna Glenna w 1998 roku w wieku 77 lat. Będzie również służył pod Lopez-Alegria jako pilot kapsuły.

Axiom planuje około dwóch prywatnych misji rocznie na stację kosmiczną. Pracuje również nad uruchomieniem własnych przedziałów mieszkalnych na stacji, począwszy od 2024 r.

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play