menu Home
NewsroomWiadomości

Sąd Najwyższy Florydy utrzymał 15-tygodniowy zakaz aborcji

KS | 01/24/2023

Sąd Najwyższy Florydy odrzucił wnioski o odrzucenie ustawy, która uniemożliwia dokonywanie aborcji po 15 tygodniu ciąży.

Podczas głosowania, czterech sędziów zadecydowało o podtrzymaniu przepisów. Za, opowiedzieli się sędziowie Charles Canady, Ricky Polston, John Couriel i Jamie Grosshans. Jedynym przedstawicielem sądu, który poparł zniesienie obowiązujących przepisów, był sędzia Jorge Labarga. Sędzia główny Carlos Muniz i sędzia Renatha Francis nie wzięli udziału w głosowaniu.

Wniosek o odrzucenie przepisów złożyło siedem klinik aborcyjnych oraz jeden lekarz.

Gubernator Ron DeSantis podpisał ustawę zakazującą aborcji po 15 tygodniach jeszcze w kwietniu 2022 roku. Weszła ona w życie 1 lipca 2022 roku, pomimo otrzymania wielu negatywnych opinii od sędziów z całego stanu.

Sędzia okręgowy powiatu Leon John Cooper orzekł 30 czerwca, że ustawa narusza konstytucję Florydy. Chodziło o przepis gwarantujący prawo do prywatności. Sąd apelacyjny odmówił jednak zniesienia zakazu, a następnie odrzucił tymczasowe zawieszeni przepisów przez Coopera.

Zupełnie odmienną opinię wydało biuro prokuratora generalnego Ashleya Moody, które zachęcało Sąd Najwyższy, aby nie tylko odrzucił wniosek o zawieszenie, ale uznał, że klauzula prywatności nie ma zastosowania do praw aborcyjnych.

Warto dodać, żeSąd Najwyższy przychyli się do argumentacji Moody’ego. Tym samym może to skutkować dalszymi ograniczeniami dotyczącymi aborcji na Florydzie.

Written by KS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play