menu Home
NewsroomWiadomości

Senat Florydy przyjął zakaz aborcji po 6 tygodniu ciąży

KS | 04/04/2023

Senat Florydy zatwierdził w poniedziałek ustawę zakazującą aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Przepisy już wcześniej poparł gubernator Ron DeSantis.

Projekt musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Izbę, zanim trafi na biurko gubernatora. Jest to rozszerzenie obowiązujących już przepisów, które zakazują takiego zabiegu po 15 tygodniach.

Sześciotygodniowy zakaz zrównałby Florydę z innymi stanami kontrolowanymi przez Republikanów, gdzie takie ograniczenia już zostały wprowadzone. Znacząco zmieniłby również kwestię aborcji na całym południu USA. Pobliskie stany, jak Alabama Luizjana i Missisipi zakazują takiego zabiegu na wszystkich etapach ciąży. W Georgii zakaz obowiązuje po wykryciu aktywności serca dziecka, czyli około szóstego tygodnia.

Projekt dopuszcza wyjątki do 15 tygodnia ciąży jedynie w celu ratowania życia kobiety oraz ciąży spowodowanej gwałtem lub kazirodztwem. W tych przypadkach kobieta musiałaby przedstawić odpowiednią dokumentację, potwierdzającą taką ciążę.

Nowa ustawa weszłaby w życie tylko wtedy, gdy obecny 15-tygodniowy zakaz zostałby podtrzymany, po toczącym się obecnie postępowaniu sądowym.

Written by KS
  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play