menu Home
Newsroom

W Miami najzimniej od dekady

JK | 01/12/2021

Temperatury, które są obecnie obserwowane w Miami są najniższe od 2010-2011 roku. Zwykle, nawet zimą nasze temperatury na południowej Florydzie pozostają umiarkowane. Średnia najniższa temperatura w najzimniejszej części roku (początek stycznia) wynosi tylko około 60 stopni, podczas gdy średnia wysokość występuje w ciepłej połowie lat 70. Niewiele, żeby wywołać dreszcze.

Ale czasami nawet my dostajemy (często krótkotrwały) smak zimowego chłodu, gdy zimne fronty z północy zapoczątkowują mroźne noce (w każdym razie według naszych standardów). Międzynarodowe lotnisko w Miami zanotowało cztery noce z temperatura poniżej 40 stopni F od grudnia.

Zimę meteorologiczną określa się na okres od grudnia do lutego. Różni się od astronomicznej zimy tym, że podąża za sezonowymi cyklami temperatur, a nie pozycją Ziemi względem Słońca. Kalendarz pokaże początek sezonu w oparciu o przesilenie lub równonoc.

Jak dotąd tej meteorologicznej zimy (od 1 grudnia) w Miami odnotowano średnią temperaturę 68,8 stopni. To plasuje średnia w środku stawki w księgach rekordów, na 40. miejscu wśród najzimniejszych z 84 sezonów w historii. Ostatni raz było tak samo zimno dziesięć lat temu. Cała zima 2010-11 (ponownie od grudnia do lutego) miała średnią temperaturę 66,8 stopni, co daje jej 20 miejsce z 84. Dla porównania, poprzednia zima była w pierwszej trójce najcieplejszych, zajmując 82 miejsce.

Dane pokazują, że nasze zimy ocieplają się, zwłaszcza od lat 90. Ale ważne jest, aby pamiętać, że mamy jeszcze resztę stycznia i lutego do końca, więc ciepła reszta sezonu może zmienić nasz ranking.

Dlaczego to się dzieje? Jest to niezwykłe i nieco nieoczekiwane, ponieważ jesteśmy pod wplywem La Nina. Jest to układ atmosferyczny, w którym niezwykle chłodne wody na Pacyfiku wpływają na przepływ strumienia odrzutowego, utrzymując arktyczne powietrze daleko na północy. Południowa Floryda zazwyczaj doświadcza cieplejszych niż przeciętnie zim w latach La Nina i przewiduje się, że ten wzór będzie się utrzymywał przez resztę zimy.

Chociaż między frontami zimna nadal będziemy widzieć wiele ciepłych dni na południowej Florydzie, są tam składniki na dalsze, okazjonalne, chłodne odcinki.

Written by JK

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play