menu Home
NewsroomWiadomości

We Florydę uderzy 13 huraganów. „Silniejsze i bardziej nieprzewidywalne, niż zwykle”

JL | 05/24/2024

Stanowe agencje użyteczności publicznej na Florydzie przygotowują się na „silniejsze niż zwykle i bardziej nieprzewidywalne huragany”. Sezon huraganowy zaczyna się w Słonecznym Stanie już w przyszłym tygodniu.

National Oceanic and Atmospheric Administration przewiduje wystąpienie w tym sezonie 25 imiennych burz, z których trzynaście może zyskać siłę huraganu. Siedem z nich może być huraganami kategorii III.

Liderzy stanowych agencji twierdzą, że walczą obecnie z trendem silniejszych niż zwykle i bardziej nieprzewidywalnych huraganów i burz tropikalnych.

„Nie czujemy się już komfortowo, że kategoria 1 pozostanie kategorią 1” – powiedział Armando Pimentel, prezes i dyrektor generalny Florida Power & Light (FPL), która dostarcza energię elektryczną dla 5,8 miliona odbiorców na połowie terytorium stanu.

„Burze z pewnością wydają się teraz większe i silniejsze niż w przeszłości” – podkreślił Pimentel. „My i inni byliśmy zaskoczeni wzrostem intensywności tych burz w bardzo, bardzo krótkim czasie” – dodał.

Najświeższym przykładem była zeszłoroczna Idalia, która przemknęła przez ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej, a następnie uderzyła we Florydę na Keaton Beach w Big Bend. To był – zdaniem Pimentela – pierwszy raz, kiedy burza nasiliła się w tak gwałtowny sposób, w tak krótkim czasie.

„Rozumiejąc, że ważne jest, aby klienci mieli zasilanie tak szybko, jak to możliwe po burzy, my i inni będziemy nieco bardziej konserwatywni niż w przeszłości” – powiedział – „ponieważ teraz nie możemy [pozwolić sobie na] przegapienie burzy kategorii 1, która zamieni się w burzę kategorii 4 lub 5 i niebycie dobrze przygotowanymi”.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play