Wolontariusze Świątyni Szatana w szkołach publicznych na Florydzie? Te ustawy mogą im to umożliwić
Ustawodawcy z Florydy złożyli w stanowej legislaturze dwie ustawy, które – jeśli uchwalone – mogą pozwolić satanistycznym kapłanom pełnienie funkcji kapelanów w publicznych szkołach w Słonecznym Stanie.
Senate Bill 1044 i House Bill 931 dają możliwość wyboru kapelanów-wolontariuszy, którzy mogliby doradzać uczniom m.in. w kwestiach duchowych.
Zgodnie z jedną z ustaw, każda szkoła mogłaby przyjąć politykę upoważniającą kapelanów szkolnych do świadczenia usług i realizowania programów wsparcia dla uczniów. Ustawa wymaga również, aby dyrektorzy szkół wraz z kapelanami-wolontariuszami informowali o programach i świadczonych usługach rodziców uczniów.
Zanim uczniowie wzięliby udział w programach lub otrzymali jakąkolwiek poradę od kapelanów-wolontariuszy, szkoła musiałaby otrzymać pisemną zgodę rodziców. Szkoły byłyby natomiast zobowiązane do dostarczenia rodzicom listy wolontariuszy po pełnym sprawdzeniu ich przeszłości. Rodzice mogliby następnie wybrać kapelana z listy.
Zgodnie z Konstytucją USA stan nie może odgórnie wybierać grup religijnych świadczących posługę kapelana-wolontariusza. To otwiera drogę do szkół dla takich związków wyznaniowych jak np. Świątynia Szatana.
Lucien Greaves, współzałożyciel i rzecznik Świątyni Szatana, powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że jeśli władze Florydy są gotowe zatrzeć granicę pomiędzy świeckimi szkołami a religią, Świątynia Szatana jest gotowa uczestniczyć w inicjatywach jako inicjatywa dla „ewangelizacji prozelityzmu”, „mając nadzieję na zachowanie neutralności światopoglądowej” stanowych władz.
Red. JŁ

