menu Home
Newsroom

Wzrost cen paliwa na Florydzie

MS | 02/23/2021

Kolejne skutki arktycznej zamieci w Teksasie. Ceny paliw na Florydzie wzrosły w zeszłym tygodniu z powodu dużych mrozów w sąsiednim stanie.

Sytuacja wyniknęła ze swoistej reakcji łańcuchowej. Przerwy w dostawie prądu w Teksasie spowodowały, że teksańskie rafinerie nie mogły działać normalnie, a dostawy paliwa poza ich obszar było utrudnione. Kłopoty dotknęły rafinerie również w sąsiednich stanach – Luizjanie oraz Mississippi.

Znaczna część dostarczanej na Florydę benzyny pochodzi właśnie z tych stanów, więc każde kłopoty z dostawami i produkcją są odczuwalne w cenach paliwa. Problem nie dotyczy jednak tylko Florydy. Region, który dotknęła arktyczna pogoda, jest głównym źródłem benzyny w całych Stanach Zjednoczonych i stanowi 45% całkowitej mocy przerobowej ropy naftowej w USA. Szacuje się, że pogoda spowodowała spadek mocy rafinerii w rejonie zatoki meksykańskiej o połowę.

Popyt został zaspokojony, ale ceny rosną.

Obawy, dotyczące spadku podaży benzyny, spowodowały wzrost cen na rynku. W zeszłym tygodniu ceny ropy wzrosły o ponad 3%, oscylując wokół poziomu $61 za baryłkę. Hurtowa cena benzyny wzrosła w ostatnią środę o 7%, notując najwyższy poziom od lipca 2019 r. Na stacjach benzynowych na Florydzie ceny benzyny wzrosły średnio o 0.15 centów.

Red. JŁ

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play