menu Home
NewsroomWiadomości

Z Florydy ruszy „aborcyjna turystyka”. Fundacje szykują się do finansowania wyjazdów dla kobiet w ciąży

JL | 04/15/2024

Organizacje okołoaborcyjne z Florydy zastanawiają się nad strategią zapewniania dostępu do aborcji na Florydzie po wejściu w życie 6-tygodniowego zakazu przerywania ciąży, co ma nastąpić w najbliższych tygodniach. Jedna z fundacji planuje finansowanie wyjazdów do innych stanów dla kobiet, które zgłoszą chęć dokonania aborcji po 6 tygodniu ciąży.

Kliniki aborcyjne oraz NGOs-y takie jak Planned Parenthood i Tampa Bay Abortion Fund uważają, że po wyroku stanowego Sądu Najwyższego podróże ciężarnych kobiet poza stan w celu dokonania aborcji staną się normą. W tym samym czasie kliniki aborcyjne non-profit przygotowują się do przyjęcia jeszcze w tym miesiącu jak największej liczby pacjentem, nim nowe przepisy wejdą w życie.

Na początku kwietnia Sąd Najwyższy Florydy orzekł, że funkcjonujący obecnie zakaz abortowania dzieci po 15. tygodniu ciąży jest zgodny ze stanową konstytucją. SSN dopuścił tym samym wejście w życie nowych przepisów, które skracają ten czas do 6 tygodni. Zdaniem organizacji pro-choice większość kobiet nie zdąży do tego czasu dowiedzieć się, że są w ciąży.

Odkąd 15-tygodniowe okno aborcyjne stało się na Florydzie prawem, organizacja Tampa Bay Abortion Fund zajmowała się przede wszystkim finansowaniem wizyt pacjentek w klinikach aborcyjnych. Po zmianie przepisów fundacja zamierza finansować podróże mieszkanek Florydy do stanów, gdzie aborcja jest legalna przez dłuższy czas.

Koszt podróży do kliniki aborcyjnej poza Słonecznym Stanem to średnio ok. 1100 USD. Kobiety najczęściej wybierają kliniki w Wirginii, Karolinie Północnej i południowym Illinois.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play