Z półek w szkolnych bibliotekach nadal znikają setki książek
W wyniku wejścia w życie przepisów, które mają przeciwdziałać seksualizacji dzieci w szkołach, ze szkolnych bibliotek zniknęły liczne tytuły książek, w tym „The Bluest Eye” Toniego Morrisona, „Forever” Judy Blume i „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta.
W szkołach na Florydzie trwa krucjata przeciwko każdej pozycji książkowej, która zawiera choć wzmiankę, którą można zinterpretować jako treść seksualizującą dzieci i młodzież.
Zmiany w prawie stanowym umożliwiły rodzicom i mieszkańcom zgłaszanie zastrzeżeń do książek w szkolnych bibliotekach oraz wymagają, aby szkoły corocznie raportowały usunięte z półek tytuły.
Najczęściej usuwane z bibliotek są książki traktujące o LGBTQ+, kwestiach płci i seksualności, a także literatura dotycząca Holokaustu. Między innymi „Dziennik Anne Frank” został uznany przez konserwatywnych aktywistów, jako nieodpowiedni dla uczniów.
Zestawienie usuniętych tytułów różni się w zależności od danego okręgu szkolnego, co raportowanie całościowych skutków uchwalonych przez konserwatywną legislaturę przepisów.
Egzekwowanie przepisów krytykuje wiele organizacji pozarządowych i autorów książek. Negatywnie odniósł się do sytuacji m.in. Stephen King. Funkcjonowanie prawa prowadzi także do pozwów sądowych – podobnych do tego, jaki organizacje PEN America i Penguin Random House wytoczyły m.in. okręgowi w powiecie Escambia.
Red. JŁ