menu Home
NewsroomWiadomości

Zmarł Bob Graham. Były gubernator i senator Florydy miał 87 lat

JL | 04/17/2024

Zmarł były Senator Florydy i gubernator tego stanu Bob Graham. Wieloletni polityk odszedł w wieku 87 lat. Jego kariera rozpoczęła się w 1966 roku i od tego czasu Graham związał się polityką na kolejne pięć dekad. Przez dwie kadencje pełnił funkcję gubernatora Florydy, a później – przez 18 lat – zasiadał w Senacie Stanów Zjednoczonych reprezentując Słoneczny Stan w waszyngtońskim Kapitolu.

Bob Graham pochodził Coral Gables na Florydzie. Jako absolwent University of Florida i Harvard Law School z powodzeniem kandydował do Izby Reprezentantów Florydy.

Od 1979 do 1987 roku Graham pełnił funkcję gubernatora Florydy. Później zdecydował kontynuować swoją karierę w Senacie Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiadał przez 18 lat. W czasie swojej służby w tej izbie Graham przewodniczył Senackiej Komisji Wywiadu po 9/11 i w okresie poprzedzającym wojnę w Iraku.

W 2003 roku Graham nieskutecznie ubiegał się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Krytykował wówczas ówczesnego prezydenta George’a W. Busha za inwazję wojsk USA na Irak. Przed rozpoczęciem kampanii polityk przeszedł operację na otwartym sercu. Wycofał się z wyścigu jeszcze przed prawyborami Demokratów.

Nie ubiegał się o reelekcję do Senatu w 2004 roku, umożliwiając Republikanom zmianę miejsca po wyborze Mela Martineza.

„Bob Graham był przykładem tego, co to znaczy być sługą ludu” – napisała na X Nikki Fried, przewodnicząca Partii Demokratycznej Florydy. „Dał wszystko, co miał, mieszkańcom naszego wspaniałego stanu i chłopiec kochał nasz stan całym swoim sercem i całą swoją istotą” – dodała. Fried zauważyła, że „Graham” było pierwszym nazwiskiem polityka, jakie usłyszała i jakiego się nauczyła.

Red. JŁ

Written by JL

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play