menu Home
Newsroom

Co zrobić z odziedziczonymi pieniędzmi?

MS | 05/10/2023

Chociaż dziedziczenie pieniędzy może wydawać się korzystne, często wiąże się z presją i obowiązkami. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

1. Poświęć chwilę na zastanowienie

Istnieje powszechny mit, że wszyscy zwycięzcy loterii kończą bez środków do życia, jest jednak trochę prawdy w fakcie, że łatwo jest przetrwonić pieniądze w krótkim czasie, które mogłyby spłacić dług, sfinansować koszty studiów lub opłacić emeryturę. Warto więc na spokojnie przeanalizować swoje opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji.

2. Zapoznaj się z przepisami podatkowymi i spadkowymi [1,2]

Nawet jeśli spadek nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami podatkowymi, może wiązać się z innymi wymogami czasowymi lub wymaganymi minimalnymi wypłatami. Beneficjenci niebędący małżonkami muszą opróżnić odziedziczone tradycyjne kona IRA, 401 (k) lub podobne konta emerytalne w ciągu 10 lat, a pieniądze te są opodatkowane jak zwykły dochód.

3. Zapłać zaległy dług[3]

Spłata zadłużenia może być niezwykle pomocna, zwłaszcza jeśli wiąże się z wyższymi niż przeciętne stopami procentowymi. Spłacanie pożyczek osobistych, kart kredytowych i pożyczek studenckich może być świetnym sposobem na uniknięcie dalszego narastania odsetek. Jeśli zbliżasz się do emerytury, spłata kredytu hipotecznego może również mieć sens w zależności od twojej sytuacji.

4. Odłożenie funduszy na niespodziewane sytuacje

Przeznaczenie przynajmniej części swojego spadku na fundusz ratunkowy może pozwolić Ci na opłacenie nagłych wydatków, jak np. nowy dach po burzy, wymianę zepsutych urządzeń lub nieoczekiwaną naprawę samochodu. Większość ekspertów zaleca odłożenie funduszy równo wartych wydatkom na co najmniej trzy do sześciu miesięcy, ale możesz odłożyć więcej w zależności od wieku i sytuacji zawodowej.

5. Zainwestuj w swoją przyszłość

Może to oznaczać naprawdę wszystko, począwszy od powiększenia swojego portfela inwestycyjnego, poprzez opłacenie zajęć rozwijających nasze umiejętności, a skończywszy na sfinansowaniu nowego przedsięwzięcia biznesowego. Większa suma pieniędzy może również dać nam możliwość zastosowania różnych strategii inwestycyjnych, takich jak dalsza dywersyfikacja portfela. Ponadto wpłacanie maksymalnych kwot na konta 401(k) i IRA może też być świetnym pomysłem.

6. Sfinansuj wyższą edukację dla siebie lub innych członków rodziny[4]

Wykorzystanie odziedziczonych pieniędzy do sfinansowania dalszej edukacji może być świetnym sposobem na uniknięcie pożyczek studenckich i zdobycie umiejętności, których będziemy używać do końca życia. Co więcej, niekoniecznie musi to dotyczyć własnej edukacji. Istnieją opcje, takie jak plany 529 i stałe ubezpieczenie na życie z wartością pieniężną, które mogą pomóc w opłaceniu wydatków edukacyjnych naszych dzieci lub wnuków – bez powodowania, że zakwalifikują się do mniejszej pomocy finansowej.

7. Porozmawiaj ze swoim doradcą finansowym

Zawsze najlepiej jest porozmawiać ze swoim doradcą finansowym – a także prawnikami i specjalistami podatkowymi – przed podjęciem jakichkolwiek poważnych decyzji finansowych dotyczących odziedziczonych pieniędzy.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe. Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.


Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

 

Written by MS
  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play