menu Home
Newsroom

Plany emerytalne dla właścicieli małych firm

MS | 10/13/2022

Wiele właścicieli małych firm poszukuje efektywnej strategii obniżania podatków, przy jednoczesnym  budowaniu planu emerytalnego dla siebie i swoich pracowników. Tradycyjne plany emerytalne takie jak SEP IRA czy Simple IRA wiążą się z wieloma ograniczeniami, zwłaszcza odnośnie wysokość kontrybucji, które można co roku odkładać. Ustawa o Ochronie Emerytur z 2006 roku (Pension Protection Plan) i Secure Act z 2020 roku umożliwiły zaprojektowanie nowych elastycznych planów z wysokimi limitami rocznych składek. Mowa tutaj o planach PENSION, które oferują najbardziej optymalne rozwiązania dla właścicieli biznesów i zapewniają największe dopuszczalne przez prawo składki emerytalne, które można odliczyć od dochodu.

 SEP IRA i SIMPLE IRA

Tradycyjne plany emerytalne oferowane dla osób samozatrudnionych i właścicieli biznesów to SEP IRA i SIMPLE IRA. W przypadku małych biznesów najlepszym rozwiązaniem jest SEP IRA, która działa bardzo podobnie jak tradycyjne konto IRA,  jedynie wysokość kontrybucji może być wyższa. W 2022 roku limit składek na SEP-IRA wynosi 25% dochodu netto i maksymalnie może wynosić do $61,000, jest to więc świetne narzędzie dla osób samozatrudnionych, które chcą jak najwięcej wpłacić na konto emerytalne. Właściciel firmy może co roku dopłacać kontrybucje dla siebie i pracowników, które procentowo muszą wynosić tyle samo, na przykład 10 % od dochodu dla każdego uczestnika planu. Druga opcja to SIMPLE IRA, pozwalająca pracownikom i pracodawcom na opłacanie składek na konta pracowników. Idealnie nadaje się jako plan emerytalny dla małych pracodawców, którzy obecnie nie sponsorują planów 401 (k). W jej przypadku też mamy do czynienia z limitami rocznych składek, maksymalnie można odłożyć $14,000 dla osób poniżej 50 roku życia lub $17,000 dla osób powyżej 50 lat.

 NOWE PLANY PENSION

Nowe plany emerytalne, dostępne dzięki zmianom prawnym wprowadzonym przez Ustawę o Ochronie Emerytur z 2006 roku (Pension Protection Plan) i Secure Act z 2020, oferują znacznie wyższe limity i zapewniają największe dopuszczalne przez prawo składki emerytalne, które można odliczyć od dochodu. Charakteryzują się one ogromną elastycznością, co jest bardzo dużym plusem i nie zobowiązuje nas do stałych kontrybucji. Gdy nasz biznes dobrze prosperuje, możemy wpłacić na nasz pension plan nawet do $1mln rocznie. Natomiast gdy mamy gorszy rok, nasza składka może być dużo niższa lub nawet nie musimy nic dopłacać. Dodatkowo plan ten oferuje największe korzyści dla samych właścicieli. Pracodawcy zatrudniający pracowników mają możliwość odkładania 90% łącznych składek wyłącznie dla siebie jako właścicieli biznesu i odpowiednio ustalonych kwot dla pracowników. Do tej pory plany emerytalne zakładały równy podział pomiędzy składkami dla pracodawcy i dla pracowników. Gwarantuje to dodatkową elastyczność i maksymalne korzyści podatkowe.

ULGI PODATKOWE

Plan ten oferuje również ulgi podatkowe na wydatki medyczne, przeznacza on 25% wszystkich składek na tzw. Tri-Fectę Podatkową i może on zgromadzić do $594 tys., które mogą być wykorzystane w przyszłości na wydatki medyczne, bez płacenia podatków. Daje to potrójny efekt: wpłacając pieniądze na plan – odliczamy je od dochodu, następnie wzrost i zyski na koncie są również wolne od podatku, i gdy wypłacimy te pieniądze na wydatki związane z leczeniem, w dalszym ciągu nie zapłacimy podatku. Dotyczy to uczestnika planu i wszystkich osób będących na jego utrzymaniu. Przy rosnących kosztach opieki zdrowotnej na emeryturze jest to ogromna zaleta.

Nowe plany pension są optymalnym rozwiązaniem dla właścicieli biznesów, dzięki któremu możemy nie tylko skorzystać podatkowo, ale również mamy możliwość utworzenia planu emerytalnego w krótkim czasie. Pozwola to na zgromadzenie funduszy zastępujących nasz dochód na emeryturze i zapewnia nam wygodną i bezpieczną emeryturę. Niezależnie od tego, jaki biznes prowadzicie, czy to w branży budowlanej czy transportowej, a może macie mały sklep czy też gabinet lekarski/dentystyczny – pomożemy Wam w zaprojektowaniu indywidualnego planu emerytalnego dla Was i wszystkich pracowników.

Po więcej szczegółów zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Oferujemy bezpłatne konsultacje i dysponujemy różnego rodzaju strategiami i produktami, które są odporne na obecne warunki i eliminują lub w znacznym stopniu minimalizują straty rynkowe. Oferowane przez nas modele inwestycyjne są na bieżąco nadzorowane, analizowane i odpowiednio zmieniane przez zespół doświadczonych managerów, dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb. Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji. Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.


Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
813-999-2466
www.ZaplanujFinanse.com

*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other. Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents.

 

Written by MS

  • play_circle_filled

    Słoneczne Radio – Live
    Słoneczne Radio

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play